İkinci Ekran Kartı Gözükmüyor Ekran Kapanıp Açılıyor Amd Nvidia İntel Hd Graphic Sorunu

Dizüstü Laptop bilgisayarınızda karşılaşacağınız Ekran Donma – Bilgisayar Açılırken Yeniden Başlatma İstemesi – İnternet Sayfalarının Renklerinin Karışması veya Hata Verip Kapanması –  Ekranın Sürekli Açılıp Kapanması Sorunları Çözümü

Amd – Nvidia ve Intel Hd Ekran kartına sahip olan laptobunuzda meydana gelen driver güncelleştirmeleri veya Windows Update üzerinden yapılan güncellemeler sonucu iki ekran kartının sürümleri arasında oluşabilecek sorunlardan dolayı uyuşmazlık meydana gelebilmektedir.

Bu sebeple bilgisayar ekranı sürekli yanıp sönme göz kırpma olayı başınıza gelebilir veya internet sayfalarını açtığınız anca normalde ikinci ekran kartı devreye girecektir ancak yazılımında oluşan bir sorundan dolayı ekranın kararması veya donma veya İnternet Explorer, Google Chrome, Mozilla Firefox’da göçmeler meyadana gelebilmektedir.

Bu sorunların çözümü içinse aygıt yöneticisi içerisinde Görüntüleme Bağdaştırıcılarını kontrol etmeniz gerekmektedir.

Eğer üzerinde ünlem soru işaret veya aşağı ok işareti görüyorsanız yada hiç bir işaret görmeksizin meydana gelebilen bu sorunların çözümü için iki ekran kartının birinin üzerine sağ tıklayıp devre dışı bıraktığınızda sorununuz özellikle ekranın gelip gitme problemi geçici olarak aşabilirsiniz. Ardından bilgisayarınızı kullanabilir hale getirdiğimize göre yapmanız gerekenler Driver Yükleme işlemi gerçekleştirmeniz gerekecektir. Öncelikle bilgisayarınızda hangi donanım kullandığınızı öğrenmek için Model numaraları ile hangi ekran kartına sahipsiniz anlamanız gerekmektedir veya donanım kimliklerini kullanarak driver – sürücüyü bulabilirsiniz. Şu konuyu takip ederek detaylı bilgiye sahip olabilirsiniz driver bulma konusunda. Yazının en alt kısmında donanım kimlikleri ile donanımın marka ve modelini bulabilirsiniz.

En son sürümlerin kurulumunu gerçekleştirdiğinizde sorun ortadan kalkması gerekmektedir.

Bu konu ile ilgili diğer yazmış olduğum yazıları kontrol edebilirsiniz.

Tabi en son devre dışı bıraktığınız aygıtı etkinleştirmeyi unutmayın.

İkinci Ekran Kartının Gözükmemesi Problemini Çözme

Bu sorun için bilgisayarında kurulu olan tüm Ekran kartı driverlarınızı kaldırmanız gerekmektedir.

Bunu yaptığınız zaman Windows işletim sisteminin çakışma sonucunda diğer ekran kartını komple devre dışı bırakıp gözükmemesi problemi ortadan kalkar ve tekrardan en son güncel sürümü bulup indirmeniz gerekmektedir.

Bazı ekran Kartı sağlayıcılarının site adresleri:

Intel Ekran Kartı Driver’larını kontrol edebileceğiniz sitesi

Nvidia Ekran Kartı Sürücüleri Otomatik Olarak belirleyebilirsiniz. (Ancak unutmayın otomatik bulunan driver en son sürümü temsil etmeyebilir.)

Amd Radeon Graphics (Yine aynı şekilde Otomatik indirme sistemini kullanabilirsiniz ancak en son sürümü elde edemeyebilirsiniz.)

Bu siteleri kullanarak ekran kartınızın marka ve modeline göre uygun olan en son sürücüyü indirme işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.