Google Chrome Tüm Spam Eklentileri Uzantıları Silme Ana Sayfa Değiştirme Yol Haritası

Google Chrome internet tarayıcınızda bir türlü silinmeyen bu Ana sayfa — Yandex Yandex Arama Yandex Eklentileri gibi eklentileri silmek için neler yapabilirsiniz size kısaca bahsetmek istiyorum.

Öncelikle bu konuya daha önde detaylı bir şekilde paylaşmış olduğum aşağıdaki linklerden neler uygulayabilirsiniz bir göz atmanızda fayda var.


Uyarı:
Bu yazı izlemeniz gereken yollarla ilgili Genel Nitelikte yapılması gerekenleri içeren ve fikir sahibi olmanız amacını güden bir yazıdır. Çözüme ulaşmanız için aşağıdaki adımlarda silmeniz gereken dosyaları sizin belirlemeniz gerekmektedir ve bu sebeple hatalı silme işlemleri sonucunda karşılaşabileceğiniz sorunlarınızla ilgili yükümlülük almadığımı belirtmek isterim.
Google Chrome Silinmeyen Uzantıları Eklentileri Silme Lightning speedDial

Google Chrome Eklenti ve Anasayfa değiştirme 

Spam Programları silerken izlenmesi gereken benzer yöntemlerin bulunduğu diğer bir yazı… 

Çoğu yöntemi barındıran bir temizleme raporu…

Başka bir çözüm..

Bir başka bir Çözüm Daha..

Ayrıca bunlara ek olarak neler yapabilirsiniz burada da bir kaç adımdan bahsedeceğim.

;

Öncelikle karşılaştığınız bu bir türlü silinmeyen değiştirdiğiniz ayarları tekrar kendi ayarları ile değiştiren Spam programları nasıl kaldırabilirsiniz yukarıdaki linklerden göz atıp fikir edindiğinizi düşünüyorum.
Bu programlar genelde ilk önce Program Ekle Kaldırdan size alakasız görünen Yandex Elements Browser Adblock eSafe SearchProject Toolbar gibi ve daha bir çok çeşidini tespit edip silmekle başlar.
Ardından WindowsSystem32GroupPolicy içerisindeki Machine Klasörünü silme, Program Data,  ve Kullanıcılar (Users) Klasörü altında bilgisayarınızın adı ile devam eden klasördeki Appdata’nın altında (gizli dosyadır, klasör seçeneklerinden gizli dosyaları göster demeniz gerekmektedir.) zararlı dosyaları temizleme (Tecrübe gerektirir) ve yine Appdata/Local içerisinde bulunan Google Chrome Default klasörü içerisinde bulunan Extensions klasörü içerisindeki dosyaları silmeniz gerekmektedir.

Regedit de sorununuzla ilgili arama motorları veya açılan sayfaların isimlerini veya uzantı isimlerini Regedit içerisinde aratma sonucunda elde ettiğiniz anahtar girdilerini temizleme ve yine aynı şekilde Google Chrome’da ayarlar kısmından ulaştığınız bölümde Kişi sekmesi altındaki kullanıcı ismini işaretleyip aşağısından Kaldır dediğinizde ve yine ayarlar kısmından sol bölümde bulunan uzantılara girdiğinizde hala görünmeye devam eden eklentiler varsa bunları Geliştirici Modu ile açarak Uzantı Kimliğini tespit etmeniz ve bunu kopyalayıp regedit içerisinde aratmanız ve çıkan sonuçları regeditten silmeniz, Aygıt Yöneticisinizde bulunan Ağ bağdaştırıcıları içerisinde Teredo adındaki Ağ bağdaştırıcısını silme, Başlat’a msconfig ve services.msc komutları ile açtığınız bölümlerden gereksiz servisleri ve programların başlangıçta devreye girmesini iptal etme ve Google Chrome, Firefox gibi programlarınızın kısa yollarına eklenen ( simgeye sağ tıklayıp özelliklerine girerek dosya yolu kısmındaki .exe kısmından sonraki) sayfa url’lerini temizleme yapmanız ve yukarıda belirtmiş olduğum Dosya silme işlemlerinde silinmeyen dosyaları tespit edip bunları bilgisayarınızı güvenli modda başlatarak silmeniz gerekmektedir.

Ancak halen kaldıramıyorsanız internet üzerinde yaşadığınız sorunla ilgili çeşitli sayfaların vermiş olduğu çözümleri deneyin.

Daha sonra Tarayıcınızı sıfırlama yani şu kişi kısmında kullanıcıyı seçip silme işlemi yaptığınızda tekrar bu sorunla gelmeyinceye kadar yukarıdaki yöntemlerde sildiğiniz dosyaları çeşitlendirmeniz gerekmektedir.
Bu tür Spam programlar gün geçtikçe kendisini geliştirmekte ve değişik dosya isimleri kullanarak sisteminizde sizi yanıltarak bulunma çabalarını sürdürmekteler.
Ancak Windows işletim sisteminde bazı şeyler standart olduğu için bunları tespit etmeniz biraz sabır ve vakit ile bunlardan kurtulmanız mümkündür. Zaten bir kaç defa yaptığınızda Yandex veya Netmahal gibi spam programları ortadan kaldırabilirsiniz ve tekrarlayan bu sorunların çözümünü daha kolay bi şekilde yapabilirsiniz.