Google Hesabınızı Telefona Sms ile Kurtarma Ayarlarını Yapmak

Android işletim sistemli özellikle S3, S4, mini telefon kullanıcılarının model veya şifre ekran kilidi ile güvence altına aldıkları telefonlarında ekran kilidini yanlış girmelerinden sonra telefonun Google Hesabı Kullanıcı Adı adı veya Şifresini unuttuklarını görüyorum.

Genellikle e-posta adreslerini bildiklerini ancak şifrelerinde sorun yaşadıkları için bu konu ile ilgili olarak telefon numaralarını Google hesaplarında doğrulamalarını ve daha sonra hatırlamama durumunda hesabınıza erişemiyor musunuz ekranından sadece kullanıcı adını yani e-posta adresini girerek yeniden e-postanıza şifre oluşturabilmenizi sağlayacak telefonla doğrulama sayesinde erişimi tamamlayabileceksiniz. Sadece Gmail kullanıcılarıda bu önlemi hesapları için alabilirler.
Öncelikle bu işlemi şifrenizi unuttuktan sonra değilde hesabınıza giriş yapabildiğiniz sırada gerçekleştirebilirsiniz.

Hesabınızın şifresini unutmadan o hesabınızı telefon numaranız ile güvence altına alın;

Öncelikle aşağıda anlatacaklarımı daha kolay yapmanız için bir bilgisayar üzerinden işlemlerini gerçekleştirmenizde fayda var.

Gmail.com adresine giriş yapalım.

  1. Mail adresi ve şifremizi girelim ve oturumu açalım.
  2. Sağ üst köşede bulunan profil resmimize yada paylaş düğmesinin yanındaki profil işaretine tıklayalım ve açılan pencereden hesap bağlantısını takip edelim.
  3. Sol tarafta bulunan Güvenlik sekmesine tıklayın ve açılan ekrandaki Kurtarma Seçenekleri’nin yanındaki “düzenle” bağlantısına hesap bilgilerimizi yeniden giriş yapalım.
  4. Cep telefonu ekle seçeneği ile telefon numaranızın kayıtlı olduğu ülkeyi seçerek 5** *** ** ** şeklinde numaramızı girelim.
  5. Ardından telefonum numaramızı başarılı bir şekilde kayıt etmiş olacağız.
  6. Ancak yine güvenlik paneli içerisinde veya hesap ekranı içerisinde telefon numaranızın sağında doğrula diye bir bağlantı belirecektir. Bu bağlantı ile Google’a kaydettiğiniz telefon numarasına SMS ile bir Kod gönderilmesi talebinde bulunun.
  7. Telefonunuza çok geçmeden bir adet Sms gelecektir buradaki kodu ekranda belirtilen yere girin ve telefon nuamrası doğrulama işleminiz başarılı şekilde tamamlanacaktır.
Artık hesabınızın şifresini unuttuğunuzda gmail veya diğer google servislerinin giriş ekranlarında hesabınıza ulaşamıyormusunuz bağlantısını kullanarak sadece e-posta adınızı girerek şifremi hatırlamıyorum dediğinizde size kurtarma seçenekleri arasında gizli soru ikincil mail ve cep telefonu sms seçeneğini de eklenmiş olur ve cep telefonu üzerinden rahatlıkla unuttuğunuz şifreyi yerine sms ile doğrulama kodu alarak bu ekranda girerseniz yeni şifrenizi oluşturarak hesabınıza giriş yapabilirsiniz.
Ancak E-posta adresini hatırlamadığınız durumlarda ise bu işe yaramayacaktır. Bu sebeple Kurtarma seçeneklerinden aynı şekilde ikincil Mail adresi tanımlamanızı da öneririm. Kolay Gelsin.