Telefon Faturam Yüksek Geliyor Ne Yapmalıyım (GSM)

Hayatımızın vazgeçilmezi olan birbirinden güzel özelliklerle her alan da kullandığımız telefonlarımıza ödediğimiz faturalardaki bazen bizleri serseme çeviren ücretlere nasıl şikayet edileceğini bilmeyen bir çok insan var. Faturalı hat kullanan bir çok kişinin başına gelmiştir. Müşteri hizmetlerini aradığımızda ise dakika aşımından veya mesaj paketi aşımından dolayı Telefon Faturası Yüksek diye söylenmekte ancak çoğu kişinin bilmediği bir gerçek daha var. Evet yazımda size Telefon Faturam Yüksek gelme sebeplerinle ve nasıl itiraz edeceğimize dair bilgiler vereceğim.

Diyelim ki hesap kesim tarihiniz her ayın 15’ini 16’sına bağlayan gece ve faturanız kesildikten bir süre sonra normalde faturanız beklediğiniz miktardan baya bir yüksekte ve faturanıza fazla ücret yansıtıldığından şüphelenmektesiniz.


DAKİKA VE KOTA AŞIMLARI ÜCRETLENDİRMESİ KONTROLÜ

Öncelikle yapmanız gereken faturanızın detaylarını kontrol etmek ve ekstra ücretlendirme yaşadığınız noktaları bulmak. Öncelikle o ay kullandığınız dakikaların bitmesine yakın ve bittiğine dair aldığınız Uyarı mesajların gelme tariflerine göre detaylı faturanızı inceleyin. Yani Dakika kullanımlarınızın bittiğine dair aldığınız mesajın gönderilme saatine göre detaylı faturanızda da size mesajın gönderilme tarihinle yani dakikalarınızın bittiği tarih-saati baz alarak dakika aşım ücretlendirmelerinin uygulanmaya başladığı tarihi kontrol ediniz. Detaylı faturanızda yaptığınız görüşmelerin saatlerini detaylı olarak görebilirsiniz. Eğer “burası önemli” size gelen dakika bitti uyarı mesajının gönderilme saati ile faturanızda ücretlendirilmeye başladığınız saat arasında fark varsa ve bu dakikalarınızın bittiği mesajı size geç gelmişte sizde bu sebepten dolayı ücretlendirme yaşamış iseniz Müşteri hizmetlerini arayarak bu durumu bildirip gelen faturaya itiraz edebilirsiniz.

Gerekli incelemeler yapıldıktan sonra yanlış hesaplanan miktarı bir sonraki fatura tutarınızdan düşeceklerini bildireceklerdir. Müşteri temsilcisine aldığı fatura itirazı kaydının içeriğini sorun çünkü çoğu müşteri temsilcisi sadece müşteri faturasına itiraz etmekte diye bir kayıt açabilirler. Bu da faturanızın incelenmesi sırasında sorunun nereden kaynaklandığına dair bir bilgi içermediği için fatura inceleyen bölüm sorunu bulamayabilir. Müşteri temsilcisinden itiraz kaydınızda Dakika bitimi uyarı mesajının dakika bitiminden sonra geldiğini bildirmesini rica ediniz.

Aynı şekilde tarifenizde bulunan mesaj, data gibi kullanım haklarının bitimi uyarısın  gelme tarihleri ile faturadaki ücretlendirmeye başladığınız tarihi dikkatle karşılaştırın size gönderilen kota dolumu mesajının tarihinle mesajın gelme tarihi arasında çok fark bulunmaması gerekmektedir. Diyelim Bilgilendirme mesajı gelmedi ancak faturada ücretlendirmeler yapılmış ise zaman kaybetmeden müşteri hizmetlerini arayın.


ÖZEL İÇERİKLİ SERVİSLER İLE TELEFON FATURAM YÜKSEK (Faturasız hatlar-Faturalı hatlar)

Faturanızın içersin de kullandığınız özel içerikli servisler diye bir ibare bulunabilir. Telefon Faturası Yüksek Olmasının sebeplerinden biridir.

Nedir bu özel içerikli servisler:

Sizin bazı oyunlar veya haber servislerini veya bilinmeyen numaralar servislerini “11880” kullanmanızla faturanıza yansıtılan ücretlerin genel ismidir. Ancak bazı özel içerikli servisler siz bir hizmet almasanız dahi sadece sizin faturanıza veya bakiyelerinizden düşümler yapmaktadırlar. Bunlara karşı Müşteri temsilcinizden detaylı bilgi almanız gereklidir. Büyük ihtimalle operatörünüzün bununla alakası olmadığını söyleyecektir müşteri temsilcisi.

Ancak siz ondan bu özel içerikli servisi veren firmanın müşteri hizmetlerinin numarasını isteyerek onlarla iletişime geçmenizi tavsiye edecektir.

Bu özel servislerin müşteri hizmetlerini aradığınızda ise gereksiz bir hatta bekletme yaşamanıza da hiç şaşırmazsınız herhalde ulaştığınızda da iptalini şu şekilde mesaj ile belirmeniz gerekmekte diye cevap verebiliyorlar veya servisi iptal ettik diyip gene aynı şekilde ücretlendirmelere devam edebiliyorlar.

Artı özel içerikli servisleri operatörünüzden engelletebilirsiniz. Eğer engellenmiyor ve sürekli olarak özel içerikli servislerden dolayı ücretlendirme yaşıyor iseniz bununla ilgili olarak yapabileceğiniz pek bir şey kalmıyor numaranızı başka operatöre dahi taşıtsanız bu ücretler sizden alınmaya devam edebilir. Bu sebepten dolayı hattınızı kapattırıp yeni bir numara(Daha önce kullanılmamış) almanızı size tavsiye ederim. 


TELEFON FATURAM YÜKSEK GELİYOR YURT DIŞI KULLANIM ÜCRETLENDİRMELERİ (Roaming)

Yurt dışına çıkma durumunda hattınızı roaming’e açtırmanız gerektiğini bilirsiniz. ancak bu Roaming’e açtırdınız ve yurt dışına çıktığınız geri ülkenize döndünüz.

Faturanız geldiğinde şok ile karşılaşmamak için Müşteri Temsilcinizden Yurt dışı kullanım ücretlendirmeleri ile ilgili detaylı bilgi almanız gerekmekte.

Yurt dışına çıkarken ben şu ülkeye gideceğim bana uygun paketiniz var mı bu paket hangi servislere ne kadar ücretlendirmeler yapıyor detaylı bilgi isteyiniz. Çünkü bazı yurt dışı kullanım tarifeleri data ve mesaj hakkı gibi haklara uçuk ücretler tabi tutabiliyor. Bunun için gittiğiniz ülke için hangi tarife alabilirsiniz bu tarife internet veya sms hakkı veriyor mu? Hak vermiyorsa ücretlendirme nasıl ve geri döndüğünüzde yurt dışı paketini kapattırmanız gereklimi gibi bilgiler almanızda ciddi fayda var.

Ayrıca hattınızı roaming’e açık haldeyken kendi ülkenizde bu şekilde kullanmamanızı tavsiye ederim çünkü telefonunuz otomatik şebeke bulma özelliği aktif iken Telefon Faturanız Yüksek Gelebilir.

Türkiye’nin bir komşu ülkesi sınırına yakınsınız ve telefonunuz kullandığınız operatörün kapsama alanının dışında kaldı ve yakın olduğunuz ülkede bulunan sizin operatörünüzle anlaşmalı başka bir operatöre bağlandı.

Telefonunuza bir arkadaşınızdan çağrı geldi ve açtınız siz arama yapmasanız dahi size gelen aramadan dolayı aşırı bir ücretlendirmeye tabi kalabilirsiniz. Yani Kısacası yurt dışında değilsek Roaming’i kapatıyoruz.

Yukarıda anlattığım sebeplerden bir çok kullanıcı yüksek fatura ödemekte ve fazla göze çarpmayan sebeplerden dolayı ekstra para ödemekteler. Operatörlerin Sistem problemlerinden dolayı bu tür sorunlarla karşılaşabilmekteyiz. Böyle problemler gün geçtikçe azalmakta ancak nadiren de olsa bazen beklemediğimiz faturalar gelebilmekte. Ancak gerekli geri dönüşleri karşı tarafın anlayacağı dilden anlatarak müşteri temsilcisiyle tartışmak yapmanız gereken en son şeydir.

Geçerli sebeplere dayandırarak şikayetimizi bildirdiğimizde sorun ortadan kaldırılmakta.
Çoğu zaman operatör müşteri memnuniyeti için faturalarının tamamını karşılamaktadır. Sizinde yaşadığınız bu tür sorunlar varsa yorum atarak anlatabilirsiniz. Telefon Faturam Yüksek Geliyor sorununu umarım aşmanızda bu makale size oldukça yardımcı olacaktır.