Faturalı ve Sabit Hat İptali Nasıl Yapılır

Tüm operatörlerden faturalı ve sabit hatların hat iptali yapmak istediğimizde karşılaşılabilecek sorunlarla ilgili bir yazıdır. Öncelikle kapattırmak istediğiniz hattın Gsm yani cep telefonu hattı olması üzerine durayım.

Gsm Hat (Faturalı Hat) İptali Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyelim ki bir operatörde faturalı bir hattı kapattırmak istediniz. Öncelikle bu hat kapattırma olayı operatörden operatöre değiştiğinin farkında olmanız gerekmekte bu yüzden ilk önce hat kapattırmak için Müşteri hizmetlerinizi arayarak müşteri hizmetlerinden hattın kapatılıp kapatılamayacağını anlamanızda fayda var. Ancak hattı müşteri hizmetlerinden kapatılamadığı taktirde sizden Cep merkezlerine gitmeniz gerektiğini söyleyeceklerdir. 
Ancak burada dikkat etmeniz gereken hat kapatma işlemini sağlamadan önce vermiş olduğunuz herhangi bir taahhüt yani cihaz kampanyasından yararlandınız mı ve süresi bitti mi yani kapattırdıktan sonra herhangi bir fatura sürpriziyle karşılaşır mısınız bu konuda tam bir bilgi almanız gerekmektedir müşteri hizmetlerinden. Ayrıca yeni tesis gibi vergilerin 12 aya bölünmüş olmasından dolayı hattı kullanımınız da 1 seneyi doldurmadan kapatma işlemi yaparsanız 12 aya eşit bölünmüş 50 60 liralık meblağın kalan taksitleri de size kapatma işleminden sonra bir faturada kesilecektir.
Hat kapattırma veya diğer operatöre taşıma esnasında tüm faturalarınızı ödediniz ancak burada düşülen bir hatayı dile getirmek istiyorum özellikle bizim insanımız hattını kapattırma kararını aldıktan sonra son çıkan veya kapatıldıktan sonra çıkacak son faturaları pek dikkate almamakta bu sebeple özellikle son faturalar veya hat kapatılmasından sonra gelecek son faturayı gecikmeli olarak ödediğinizde sonraki ayda size gecikme faizi adı altında 1 fatura daha çıkartacaklarını unutmayın bu meblağlar küçük olduğu için size özellikle bu E-fatura döneminin başlamış olmasından dolayı fatura gönderimi de sağlamayabilirler. 
Sizde bu şekilde çıkan 1 2 liralık faturaların gecikme faizi adı altında 15 20 liraya ulaşıncaya kadar habersiz bir şekilde gecikmelere düşebilirsiniz. 
Hattınızı kapattırmanın 6 7 ay sonrası gibi bir zamanda size gelen bir fatura ile sizden 15 20 lira gibi miktarlar istenebilir ve bu gelecek olan faturalar da büyük ihtimalle son ödeme tarihi geçtikten sonra size bildirildiği için gene 1 2 liralık fatura çıkacaktır gecikme adı altında ve bir 6 7 ay sonra gene haberiniz olduğunda sinir krizlerine girebilirsiniz. Bunlara dikkat etmenizde fayda var. Maalesef ismini vermek istemediğim bir operatör ile bu duruma düşmüş durumdayım ve artık yaptıklarından bıkmış bir vaziyette bu yazıyı yazmayı düşündüm. Umarım buraya kadar anlattıklarım hattını kapatacak olanlara bir önlem alma gereği kazandırır.

Sabit Hat İptallerinde Bilinmesi Gerekenler

Ha birde sabit hatlar var bunlar hakkında da biraz edindiğim tecrübelerden bahsedeyim.
Öncelikle sabit hat kullanıyorsunuz ve gerek görmediğiniz veya herhangi bir sebepten bu hattınızın iptaline karar verdiniz. 2 3 aydır kullanmadığınız hattınızı iptal için gittiğinizde sizden öncelikle vezneye gidip borcu yoktur  yazısı almanızı isteyeceklerdir. Ödenmemiş hiç faturanız kalmadığında hattınızın iptalini isteyebilirsiniz. Ancak size bir son fatura daha çıkartacaklarını unutmayın özellikle hesap kesim tarihinden sonra bu işlemi yapmışsanız. Gene pek değişen bir durum olmayacaktır yani. 
Genel olarak hattınızı kapattırdıktan sonraki izleyen 2 ay da 15-20 günlük periyotlar ile müşteri hizmetlerini arayarak çıkmış olan bir fatura var mı diye kontrol etmenizde fayda var.
Zaten GSM sektörünün geleceğini pek parlak görmüyorum. İnternet’in yaygınlaşması ve sadece İnternet bağlantısını veren yayıncılar çıkarsa ki çıkacağını düşünüyorum rekabet ortamı çoğalacağından bu kadar kafamız ilerde ağrımayacaktır.
Neyse Hat iptali konusunda söylemek istediklerim bu kadar eğer yüksek gelen faturalar ve nasıl itiraz edilir hakkında da bilgi almak isterseniz tıklayın.