Facebook Virüsünü Silme ve Silinmeyen Paylaşımları Temizleme

Son günlerde Facebook duvarınızda izlermisiniz yaa gibi değişik paylaşımlar yapan veya senin olduğun bir video buldum işte diye mesaj atan ve tüm arkadaşlarınızı bu gönderilere etiketleyip sadece sizi rahatsız etmeyi de geçerek başkalarının bilgisayarını da mesaj atarak kendini bulaştırarak ilerleyen bu Facebook virüsünün nasıl bulaştığı ve nasıl temizleneceğini veya bilgisayarımızdaki uzantılarının nasıl silineceği hakkında bilgiler verelim.

Öncelikle bu türde gelen mesajlara veya paylaşımlara tıkladığınızda sizi doğrudan indirme sayfalarına yönlendirmektedir. Aslında Facebook‘un bu sürekli paylaşım yapan virüslere bir önlem alarak kendi sayfasından direk indirme sayfalarına yönlenen linkleri bir bot sayesinde tespit edip bu linklerle yapılan paylaşımları engellemesi çokta zor değil diye düşünüyorum. Her neyse. Bu indirme sayfalarından bilgisayarınıza küçük boyutlu bir dosya iner ve sizde bunu çalıştırdığınız taktirde Artık bu paylaşımlar için bilgisayarınız uygun hale gelmiştir.

Peki bu bilgisayarımıza indirilen uygulamayı nasıl temizleyeceğiz.

Öncelikle yapmanız gereken Google Chrome’u Varsayılan Ayarlarına döndürmektir. Özellikle bu virüs Chrome üzerinden facebook sayfanızın kodlarına etki eder ve hem paylaşım hemde yaptığı bu paylaşımları silmenizi engeller.

Facebook Virüsünü Silmek Kendi Kendine Paylaşımları Durdurma ve Yapılan Paylaşımları Silmek için Yapılması Gerekenler;

Resim 1
Facebook Virüsünü Silme Paylaşımları Temizleme
Resim 2
Facebook Virüsünü Silme Paylaşımları Temizleme

;

  • Daha sonra Google Chrome Eklentilerini temizleme işlemi gerçekleştireceğiz. Şu yazımdan anlatılanları gerçekleştirin ve bu işlemlerden sonra Google Chrome’u tekrardan bu Kullanıcıyı sil diyerek tekrardan sıfırlayın. Bu işlemleri gerçekleştirdiğiniz sırada Default Extentions klasörünü silme var siz birde Default klasörünün bir üst klasörüne dönün (UserData) Burada bulunan Profile1 Profile2 gibi numaralandırılmış kasörlerin içerisindeki Extentions klasörüne giriş yaparak içerisindekileri de komple silin. Profile klasörlerinin hepsine aynı işlemi uygulayın.
  • Eğer Google Chrome’da üç çizgili butonun altında çıkan menüden Google Chrome Hakkında seçeneğine girdiğinizde Güncellemeler Yönetici tarafından devre dışı bırakıldı diye bir uyarı alıyorsanız yine bu programın kayıt defterinde yapmış olduğu değişiklikten dolayı Google Chrome Güncelleme yapması engellenmiş ve program kendini daimi kılmaya çalışmıştır. Bu girdiyi düzeltmek için Windows+R tuşlarını kullanarak açılan pencereye regedit yazalım ve kayıt defterini açalım. 
  • Daha sonra HKEY_LOCAL_MACHINESOFTWAREPoliciesGoogleUpdate adlı sol tarafta gözüken klasörleri sırası ile açalım ve burada en son Update klasörüne bastığınızda sağ tarafta bulunan UpdateDefault değerini 1 yapalım ve Google Chrome’u bir kez yeniden başlatalım ve tekrardan Google Chrome Hakkında kısmana giriş yaptığınızda Güncellemeler denetleniyor ibaresi gelirse sorun çözülmüş demektir. Eğer bu ekranda biraz beklerseniz Google Chrome güncelleme var ise kendini güncelleyecek ve Neredeyse güncel yazıp Google Chrome’u yeniden başlatmanızı isteyecektir. 

Bu işlemleri gerçekleştirdikten sonra eğer Facebook‘unuzda bu türde paylaşım yapan uygulamalarda yok ise artık bu şekilde bir problemle karşılaşmayacaksınızdır. Uygulamlarıda temizlemek için şu sayfadaki yazımı incelemenizde fayda görüyorum. Çünkü birçok spam mesajın bir diğer sebebide budur.