E İnterneti H Yapma Edge 2g’yi H+ 3G LTE 4G 4.5G Yapma Açma

Akıllı telefonunuzda Edge yani E olan interneti H 3G 4G 4.5G H+ yi açma veya yapmak için yapmanız gerekenler aşağıda adım adım anlatılmıştır.

Öncelikle bilmeniz gereken bulunduğunuz yerde 3G veya LTE yani 4G veya 4.5G şebekesi bulunması gerekmektedir.

Ardından yapmanız gerekenler ise şu şekildedir:

Öncelikle telefonumuzun Ayarlar menüsüne giriş yapalım.

Ardından Diğer ağlar veya Mobil ağlar kısmına girelim ve Şebeke Modumuzu LTE/WCDMA/GSM olarak ayarlayalım.

LTE Nedir?

Bilindiği gibi yeni telefonlarda LTE teknolojisi bulunmaktadır. Bu Teknoloji 4G veri aktarım sinyalini desteklediği anlamına gelir ve bu seçenek seçili ile öncelikle telefonunuz bulunduğunuz yerde 4G varsa buna bağlanacaktır. Simkartınız 4G 4.5G destekli olmalı ve Operatörünüzden 4G servisinizi açtırmanız gerekmektedir. Tabi telefonunuzda LTE var ise.

Yoksa WCDMA yoksa Edge yani 2 G ye bağlanır.

WCDMA Nedir?

Günümüz teknolojisinde artık WCDMA desteklemeyen telefon neredeyse yok gibi birşey. 3G anlamına gelen bu mod sayesinde telefonunuz iyi bir internete sahip olur ve buna bağlı iken Şebeke çekim kuvvetini gösteren yerin yanında LTE varsa 4G den H 3G veya H+ varsa 3G (WCDMA) den bağlandığınız anlamına gelir.

Edge Nedir?

Edge ise 2G anlamına gelir GSM olarak geçebilir telefonlarda. Bu şebekeye bağlı iken telefonunuz Şebeke işaretinin yanında E gösterir.

Telefonunuzda LTE/WCDMA/GSM yerine sadece WCDMA/GSM varsa sadece 3G den ve Edgeden bağlantı yapabilirsiniz.

Ancak telefonunuzda LTE/WCDMA/GSM veya WCDMA/GSM seçeneği var ve hala 3G H’den veya 4G’den bağlantı yapamıyorsanız telefonunuz ayarları veya Hattınızın Operatör ayarlarında bir problem vardır. Yada 3G şebekesi yada 4G şebekesi yoktur.

Bu yüzden şunları kontrol etmeniz gerekmektedir.

Mobil ayarlar veya Diğer ağlar içerisinde bulunan APN ayarları yani Erişim Noktası Adları kısmına girerek Seçenekler tuşu ile Varsayılanlara Sıfırla veya Varsayılan Olarak Sıfırla seçeneklerine basın.

Ardından AVEA ISP, TURKCELL ISP, YADA VFLİVE, VODAFONE ISP Seçilir. (Hattınız ne ise onu seçin yani.)

Telefonunuzu birkez yeniden başlatın ve H’ye bağlanıyor mu kontrol edin.

Eğer hala bağlanmıyorsa başka bir ayar kurcalamadan operatörünüze şu sms’leri gönderin.

Avea TurkTelekom; 3G yazıp 5555’e
Vodafone; 3G yazıp 3636’ya
Turkcell; 3G yazıp 7777’ye gönderin.

Gelen smslerde 3G servisiniz aktif oldu diye belirtiyorsa ve telefonunuzu bu mesajlardan sonra birkez başlattığınız halde H olmuyorsa bulunduğunuz mevkide 3G yoktur. Operatörünüzü arayıp bilgi alabilirsiniz.

4G bağlantı yapabilmeniz için Sim Kartınızın 4G desteği bulunmalı ve Telefonunuzda LTE olmalı. Ayrıca Operatörden 4G servisi aktif edilmelidir. Müşteri hizmetleri ile görüşünüz.