Driver (Sürücü) Bulma – Sürücü Programı Yardımı ile Sürücüleri Öğrenme

Driver Bulmak İçin Bilinmesi Gerekenler

 

Değişik arama motorları kullanarak en çokta Google üzerinden nasıl kendi bilgisayarınıza ait veya yeni aldığınız bir donanımın yazılımını (Driver Sürücüsünü Bulmak) bulmanız gerekmekte bununla ilgili detaylı bir anlatım sağlayacağım.

 

Öncelikle Başlıklara ayıracağım konular arasında ne tür bir aygıtın sürücülerini bulacaksınız o başlığa inerek kontrol edebilirsiniz. Ayrıca İşletim sisteminiz ve sistem türünüzü bilmenizde fayda var(Yani Bilgisayarımdan özelliklere girdiğinizde yazan bilgiler)

 

 

 

 

 

Anakart Sürücülerini Nasıl Bulurum?

 

Öncelikle Anakart dediğimiz Masaüstü bilgisayarlarının tüm donanımlarının birleştiği çoğu sürücüyü de üzerinde bulunduran aygıtın sürücüleri bulmak için öncelikle bilmeniz gerekenler arasında ana kartın marka ve modelidir.

 

Peki Anakartın marka ve modelini nasıl bulurum?

 

Bunu yapabilmeniz için bir çok yol vardır. İçlerindeki en pratik olanı (Bana göre) kasanın yan kapağını açarak ana kartın ortasına doğru Asus, GigaByte, Foxconn N15235 gibi sizinki artık hangisi ise marka ve model türünün verildiği bir yazı olarak görülmektedir. En garanti ve çabuk şekli bu şekildedir.

 

Ancak yok ben sökemem bakamam diyorsanız veya bulmadım diyorsanız iki tür program sayesinde bu bilgilere ulaşabilirsiniz. Ancak iki programda da sürücüleriniz daha önceden tanımlanmamış olabilir o yüzden iki programıda denemenizde fayda var.

 

Yardımcı Programlar;

 

1. CPU-Z programı

 

2. Everest

 

 

 

Bu programlar nasıl kullanılır?

 

 

 

 

 

Öncelikle Programımızı Yukarıdaki Linkten indiriyoruz. Download Lasted Release linkini takip ederek bilgisayarımıza indirebiliriz.

 

Ardından programımızı başlatıyoruz. Program açılırken ufak bir tarama işlemi gerçekleştirir.

 

Açılan program ekranında yukarıdaki sekmeler arasında işinize en çok yarayacak olan “Mainboard” sekmesidir.

 

Bu sekmede Ana kartınızın “Manifacturer” yani markası yazmaktadır.

 

Model kısmında da modeli yazmaktadır.
Bir resimle göstermek gerekirse.
 
Resim 1
Driver Bulma

 

 
Yukarıdaki Everest yazan linkten ulaştığımız sayfada “Discontinued Everest Packages” kısmının altında bulunan “Everest Ultimate Edition” programını indiriyoruz.
Kurulumunu gerçekleştirdikten sonra masaüstüne kısayolu gelecektir. Programı açtıktan sonra Rapor Butonunu kullanarak  Rapor sihirbazına giriyoruz. Doanım ile ilgili sayfalar işaretleyip ileri diyoruz. Html’li seçip son diyoruz. Kısa bir süre içerisinde tüm donanım marka ve modellerini size gösterecektir. Bu gösterilen aygıtların marka ve modelleri üzerine tıkladığınızda size sürücünüzün yapımcı firmasının sayfasına yönlendirecektir. Zaten bu sayfa içerisinde Sürücünüzün yazılımı da mevcuttur.

 

Bu bilgiler eğer donanımınızın üretim tarihi çok eski değil ise gerekli sürücüleri bulabilmek için yeterlidir. Yazımın en alt kısmında driver ararken arama motorunda yazılacak terimler veya hangi sayfalar işinizi kolaylaştırır detaylı bir şekilde anlatacağım.

 

Laptop – Notebook için sürücüleri bulmak;

 

Laptop için bu olay biraz daha Laptop’unuzun Marka ve modelini üretici firmanızın Support yani destek sayfasını ulaşarak bulabilmektesiniz. Laptop’unuzun marka ismine de arka kısmında bulunan etiketler üzerinde Model olarak belirtilen yazılar sayesinde ulaşabilirsiniz. Veya yukarıdaki vermiş olduğum programlar sayesinde detaylı bir bilgi sahibi olabilirsiniz.

 

Laptopların ana kartının üzerine herhangi bir sonradan donanım değişikliği yapılamadığı için direk marka ve model numarası sizi tüm driverlerinizin bulunduğu sayfalara ulaştıracaktır.

 

Harici Donanımlar için Sürücüleri Bulmak: 

Yeni aldığınız herhangi bir donanımın sürücüsünü internetten aramaya geçmeden önce yukarıda ki bize lazım olan şeyler burada da geçerlidir. Marka ve modeli tespit etmeniz sürücü yazılımını bulmada işinizi kolaylaştıracaktır.

Web kameralarının altında ki etikette yazan model numaraları yazıcıların üzrinde yazan model numaraları vardır. bu etiketlerdeki bilgiler ile yazılımımızı kolaylıkla bulabilirsiniz. Ayrıca yukarıdaki Everest programı Raporlama sihirbazı yardımı ile etiketlerini bulamadığınız donanımların sürücü bilgilerine ulaşaiblirsiniz.Driver Arama yaparken izlenecek yollar;

Özellikle bazı donanım firmalarının sitelerinde bulunan sürücü yazılımlarının linklerinde bozulmalar meydana geldiği için veya sürücüyü siteden kaldırdıkları için sürücüye ulaşmanız zorlaşabilmektedir. Bu durumda yapmanız gerekenler donanım yazılım bilgilerini google gibi arama motorları üzerinden yazarak İşletim sisteminize uygun olan sürücüyü diğer paylaşımda bulunmuş siteler üzerinden bulabilirsiniz. 
 

Ancak burada genellikle driver download siteleri bu işi ücretli bir hale sokmaktadır ve sizden belirli ücretler karşılığından driver finder driver bulucu programları ile driverlerinizi size göstermektedir ancak indirme işlemine kalkıştığınızda sizden ücretler talep etmektedir. Sonuçta piyasaya ücretsiz olarak dağıtılan bu yazılımları ücretli olarak almak biraz canınızı sıkabilir. Bunun için yapmanız gereken Forum sitelerindeki tartışmalarda verilen linkler veya bu gibi bloglarda yazarın bulunmasında güçlük çekilen sürücüleri bularak kullanıcıların işlerini kolaylaştırmaya çalışmaktadırlar. Neyse Asıl Konumuza dönelim.Arama yaparken özellikle işletim sistemine uygun sürücüyü bulmakta zorluk çekebilirsiniz. Bu yüzden bilmeniz gerekenleri maddeler halinde sıraladım.
Diyelim gigabyte ga-g31m-es2l marka modelli bir karta sahipsiniz ve driverlerini bulmak istiyorsunuz. Window7 32 bit bir işletim sisteminde bu donanımı düzgün çalıştırabilmeniz için Google’la gigabyte ga-g31m-es2l driver download yazarak ilk sıralarda çıkan ilk 5-8 aramayı incelemenizde fayda var çünkü internette sizin gibi daha önce arama yapmış kişilerin sitelerdeki bulunma zamanlarına göre sıralama oluşacaktır en çok bulunulan site en üsttedir. 

Genelde en üstte Üretici firmanın sitesi gözükmektedir. Bu ilk linke tıkladığınızda ürün resmi ve özelliklerinin belirtildiği sayfalar çıkmaktadır ve bu sayfadan anakartınızın yazılımlarına ulaşmak için indir sayfalarına veya destek karşıdan yükle yabancı siteler içinse Download, Support gibi sayfalara ulaşmanız gerekmektedir.

Açılan sayfanın içerisinde alt kısma doğru İndir sekmesini görürsünüz, bu sekme içerisinde indirme türünüzü sormaktadır bu indirme türü Genelde Driver yani sürücü olarak seçmelisiniz Kullanım kılavuzu “Manuel” olarak geçmektedir ve yabancı sitelerde indirme linkleri arasında .PDF .doc gibi şeyleri seçmemelisiniz. Drivers and instalition diye geçen terimler sizin işinizi görecek bölümlerdir.


32 Bit mi 64 Bit mi?

Unutmamanız Gereken İşletim sisteminizi düzgün bir şekilde seçmek ve sistem türü yani 32 64 bit olarak belirtilen kısım bu bilgiye ulaşmak için Başlat Çalıştır Bilgisayar üzerine sağ tık özelliklerden açılan ekranda Sistem türü kısmında kaç bit kullandığınız belirtilmektedir.

 

Buna uygun olarak Sürücünüzü indirme sayfasından belirterek Tüm driverlerinize ulaşabilirsiniz. 

Sürücü Bulmanın İncelikleri:

Bazı markaların Güç yönetim sürücüleri gibi değişik sürücüler bulunmaktadır, Bunları indirebilmek için Utilities bölümündeki driver olarak belirtilen tüm yazılımları indirmelisiniz. Bunlar bulamadığınız driverler anlamına gelmektedir.

Ayrıca Vista ve üzeri işletim sistemlerinde Windows Update ile güncelleştirmelerinizi kontrol ettiğiniz sırada Seçmeli Optional listesinde driver güncellemeleriniz ve bulamadığınız sürücülerin kurulumları verilmektedir.

Sürücüleri Tek Tek Bulmak:

Sadece ekran kartı gibi belirli bir tek sürücüyü bulamadığınız taktirde ana kartın marka ve modelini değilde Everest programı ile sahip olduğunuz bulmak istediğiniz sürücünün marka ve modelini belirtip arama yapmanızda fayda var mesela Ati X1700 Windows 7 32 bit driver download gibi bir terim kullanabilirsiniz.

Donanım kimlikleri yardımı ile bulmak:

;

Bilgisayarınızda çalışır vaziyette bulunan tüm sürücülerin bir kimliği vardır ve bu kimlikler sayesinde marka ve model bilmeseniz dahi donanım kimliğini aratarak marka ve modeline ulaşabilirsiniz ve aramalarınızda sonuca rahatlıkla ulaşabilmektesiniz.

Yapmanız gerekenler Bilgisayarım özelliklerine girip aygıt yöneticisi içerisinde bulunan bilinmeyen aygıt veya unknow device olarak belirtilmiş sürücünüze sağ tık yapıp özelliklerine ulaşmak, Ayrıntılar sekmesinden Özellik bölümünü Donanım Kimliklerine getirip PCIVEN diye belirtilen ilk sıradaki satıra sağ tık yaparak kopyalayın ve bu kodu google üzerinde arattığınızda donanımınızın hangi marka ve model olduğu hakkında bilgiye ulaşırsınız bu bilgiler sayesinde sürücünüzü de bulabilirsiniz.Not: Bulamadığınız veya yükleyemediğiniz sürücüleri yorum atarak hem sorununuzun çözümü hemde sizin gibi aynı donanımlar yüzünden sorun yaşayan arkadaşlara yardımcı olabilirsiniz.