Pageview
afo
yeryüzüne düşen bilgi tanesi

DLNA Nedir Nasıl Kullanılır Bilgisayardan Televizyona Görüntü Aktarımı

DLNA Nedir? Bilgisayardan veya Modem'den Televizyona Görüntü Aktarımı Zahmetsiz Nasıl Yapılır?

DLNADigital Living Network Alliance servisi SONY firmasına ait ücretsiz bir yerel ağ üzerinde medya paylaşım protokolüdür.

Bu protokol sayesinde evde DLNA server’ı aktif edebileceğiniz bir cihaz üzerinden (Modem (Bazı Modemler Destekler) Windows’da Medya Sunucusu Olarak Geçer.) belirli bir klasör içerisindeki videoları sorunsuz bir şekilde diğer ağınızda bağlı tüm DLNA destekleyen cihazlarınızdan örneğin Televizyonunuzdan veya diğer bir bilgisayardan rahatlıkla izlemenizi sağlar. Hatta video ismi ile aynı .str uzantılı alt yazı dosyalarını bile aynı anda oynatmanız mümkündür.

Modem ile kullanım örneğini zihninizde canlandıracak olursak Modeminizin USB girişine bir bellek bağlamak kaydıyla ve bu belleğin içerisinde de video bulundurarak DLNA özelliğini aktif edip kullanabilirsiniz.

Keenetic Modem DLNA Ayaları

Bu işi bence en başarılı şekilde yerine getirebilen Modem Keneetic Marka modemlerdir. Birkaç farklı modemde denediğimde modeme kapatıp açtırma problemleri yaşadığım oldu. Kenneticde ise EXT4 formatı ile biçimlendirilmiş bir bellek kullanmanız daha uygun olacaktır.

TV kumandası üzerinde bulunan Film işareti – Play işareti veya Menüde DLNA – Medya Sunucusu seçeneklerinden aktif olan DLNA sunucusuna ulaşabilirsiniz.

UPNP ile bağlantı kurulduğu için herhangi bir port yönlendirme işlemi kullanmanız gerekmeyecektir. Modeminizin UPNP servisleri sağlıklı çalışması yeterlidir.

Ek bilgi: DLNA’a uzak veya başka bir internet üzerinden ulaşmak mümkün mü?

Evet mümkün ancak statik ip kullanıyor olmanız ve port yönlendirme konularına hakim olmanız gereklidir. Ayrıca uzaktan DLNA’ya bağlayacağınız cihazın bu bağlantıyı yapmanız için çeşitli ayarları size sağlıyor olması gereklidir.

logs
--> Tüm Konuları Görmek için Tıkla