BtcTurk Güvenilir Mi Yaşadığım Bazı Tecrübeler

Bitcoin almaya karar verdiniz Ancak karşınıza BTCTurk isimli borsa çıktı haliyle para yatıracaksınız ve BTCTurk Güvenilir Mi sorusu aklınıza takıldı. Şimdi anlatacaklarımı dikkatlice okuyunuz.

Öncelikle bu tür borsalar yaptığınız alım satım işlemleri üzerinden komisyon almaktadır. Daha doğrusu TL den Dijital Paraya geçerken bir komisyon Dijital paradan TL’ye çıkarken de bir komisyon almaktadır. (Komisyon miktarlarına girmeyeceğim.)

Dijital paradan başka dijital paraya geçmenizde komisyon yok. (Güzel)

BtcTurk Güvenilir Mi?

Normal günlerde işlem yaparken hiç bir problemle karşılaşmadım desem yeridir. Ancak internette araştırdığınızda bir çok farklı konuda şikayet görebilirsiniz.

Ancak benim dikkat çekmek istediğim olay ise dünyadaki diğer büyük borsalar ile BTCTurk borsasının arasında fiyat farkı oluşmaya başladığında 15 20 sn’yelik işlem durdurma fiyat güncelleme gibi olayların yaşanması. Bazen bunu doğrudan alış satış emirlerinin gerçekleşmesini durdurarak yapıyorlar. Bazende Zaman Aşımı Sunucuların cevap vermemesi gibi olaylarla  yapıyorlar.

Malesef bugün yaşadığım bir olaydan bahsetmek istersem 15 20 sn içerisinde nasıl zarar ettiğimi bahsetmek istiyorum. Farklı bir borsadan fiyatları takip ederken. Diğer borsalarda fiyatlar düşmeye başladı. E bunda bişe yok borsa bu düşecek de çıkacakda tabii. Ancak aradaki nüans şu; diğer borsalarda gerçekten al sat işlemleri ile fiyat düşerken BTCTurk’de emir işlemleri gerçekleştirilmeyerek veya Zaman aşımı gibi hatalar vererek fiyat güncellemeleri yapılmakta olduğunu gözlerimle gördüm. Bu gerçekten can sıkıcı bir durum. Burdan şunu çıkartabilirmiyiz bence çıkartılabilir. Korudukları veya takip ettikleri müşterileri var veya kendileride bu farklılaşmaları kontrol ederek kendileri de al sat yapıyorlar ki 10 20 saniye sonra borsa zaten doğal olarak aşağıya doğru süzülecekken bazı emirleri aradan çıkartıyorlar veya ekliyorlar ki bu işi gerçekten takip eden insanlar diğer borsalara göre yüksek kalan alım emirlerine satış yapmalarının önüne geçmek.

Bu gerçekten can sıkıcı bir durum alış emirleri arasında bulunan bir fiyata satış yapma emri verseniz bile satışı gerçekleştiremiyorsunuz. Öylece verdiğiniz satış emri gerçekleşecek diye bekliyosunuz da bekliyorsunuz ama satmak istediğiniz fiyattaki alış emri duruyo işte orda ama yok öyle olmuyo araya bir parmak giriyor.

Hadi diyelim o alış emrini veren ne kadar kişi varsa aynı anda takip etti ve emrini iptal etti. Ancak alış emri satış emri girmeme rağmen hala orda duruyor oluyor ki buda olayı kanıtlıyor. Madem iptal etti ben emri girinceye kadar o fiyatın oradan uçması gerekir. Öylede olmuyor.

Sadece bu değil başıma gelen diğer bir olay ise tam hareketli dakikalarda aniden sitenin verilerindeki akıcılık duruyor. Görüntü var ama işlemlere perde geliyor sanki. Zaman aşımları 400 500 benzeri kodlar görmeye başlıyorsunuz. Sonra gene 10 15 saniye sonra istediğiniz işlem yapacağınız fiyatlar çokdan almış başını üsküdarı geçmiş oluyor.

Yani piyasa fiyatına satışınız gerçekleşmemiş ve güncellenmiş fiyat sonrasında da bu fiyat burdan buraya nasıl geldi diye bakakalıyorsunuz.

Alım satım fiyatları arasında da hiç alakasız emirler gerçekleşmiş gözüküyor.

Bir çok borsada bu şekilde bir olay ile karşılaşmadım. En güvenliksiz borsalarda bile çok çok nadir bu olay başıma gelmiştir. Ama Türk kökenli bir firmada bunları yaşadığınızda Dijital Paradan doğrudan soğuyorsunuz.

Eğer bu firmada işlem yapacaksanız öncelikle tam alım satıp Kâr edebileceğiniz anda sunucu hatalarının veya anında değişen kademeli olarak gitmeyen fiyatları bolca göreceğiniz aklınızda olsun. Btcturk firmasından paramı bu olaydan sonra anında çektim.