Bilgisayar Yavaş Çalışıyor Windows Servis ve Çalışan Programlar

Açılışta yüklenip bilgisayarın açılmasını geciktiren ve Bilgisayar Yavaş Sorununa neden olan sebepler;

Öncelikle bilgisayarın asıl çalışırken yavaş çalışma sebeplerinin başında o anda çalışan programlar gelmektedir.
Ardından Harddisk Yerine SSD kullanılması gerekmektedir. HDD ve SSD arasındaki farkları öğrenmek için tıklayın.
Biz Bilgisayar yavaş konusunda başlıca etken olan başlangıçta devreye giren ve sürekli açık olan programlar konusunu irdeleyeceğiz.

Çalıştığını gördüğümüz yada görmediğimiz bir çok program bilgisayarınızın yavaşlamasında etken gösterebilir.

Ram dediğimiz donanım çalışan programlarınızın çalışma esnasında oluşturduğu geçici verileri depolayan bir ünitedir ve ne kadar ram belleğinizde yer varsa aynı anda o kadar çok programı çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Çoğu bilgisayar kullanıcısının düştüğü en büyük hataların başında Hardisk’in doluluk oranından dolayı bilgisayarın yavaşladığını düşünerek(Buda Bir etken ancak) programlarını silme yoluna gittiklerini çok kez gördüm.

Öncelikle hangi programların sürekli olarak bilgisayarınızın açılırken devreye girmesini seçmeniz gerekmektedir. Bu programlar arasında diyelim ki Google Chrome kullanıyorsunuz bu Google Crome’un yanında Google updater (Google Chrome Güncelleme) denilen bir programında çalışacağı anlamına gelmektedir ve  Google Crome çalıştırmasanız dahi bilgisayar açılırken çalışmaya başlayıp kapatana kadar Goolge’ın güncelleme programı ram kapasitesini meşgul edecektir.

Başka bir örnek vermek gerekirse Adobe Reader kurduğunuz da görmediğiniz bir uygulama bu programı güncelleme uygulamasının devreye girmesidir.

Msconfig Çalışan Programlar

Msconfig Çalışan Programlar – Bilgisayar Yavaş Olmasının Sebebi

Yukarıda bahsettiğim gibi bu şekilde çalışan programlar çok ise Bilgisayarın Ram belleği dolduğunda Hard disk belleğinin belli bir bölümünü kullanmaya devam eder. Ama Hard diskiniz Ram kadar hızlı işlem yapabilme özelliği olmadığı için bilgisayarınız yavaş yavaş kasma dediğimiz olaya doğru gitmektedir.

Bilgisayar Yavaş Sorunun Detaylı Anlatımı

CTRL+ALT+DELETE Tuşlarımızla ulaşacağımız Görev Yöneticisi ekranından İşlemler Sekmesine geldiğimizde  Çalışan programları satırlar halinde görebiliriz.

Çalışan Programlar

Çalışan Programlar

Performans Sekmesinde ise işlemcimizin ne kadarlık bir kapasitesinin kullanıldığını ve Ram belleğimizin ne kadarının kullanımda olduğu bilgilerine ulaşabiliriz veya yukarda ki resmin en alt kısmında Cpu (işlemci kullanımı Ram belleğin ne kadarının kullanıldığı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Öncelikle Bu bilgileri kontrol ederek işlemimize başlamamızda fayda var çünkü ne kadarlık bir Ram kapasitesi kazancını işlemimiz sayesinde elde ettiğimiz hakkında bilgimiz olsun.
Peki Çalışmasını istemediğimiz programları nasıl ayarlayacağız.

Win + R Çalıştır

Win + R Çalıştır

Başlat>Çalıştır’a “msconfig” yazıyoruz ve Tamam(Enter) yapıp gelen “Sistem Yapılandırma Yardımcısı” ekranından “Başlangıç” sekmesine tıklıyoruz. Burada göreceğiniz gibi başında “tik” işaretli bilgisayar açılışında çalıştığı anlamına gelen programları adres yollarıyla birlikte görebilmekteyiz.

Msconfig Başlangıç

Msconfig Başlangıç

Tümünü  Devre Dışı Bırak Butonuna basarak tüm programların başındaki “tik” işaretlerinin kalktığını göreceksiniz.

Ama benim açılışta devreye girmesini istediğim programlarım var diyorsanız. Örn: Anti-virüs ve daha farklı programlar bunların başındaki “tik” işareti bulunması gerekir.  

Uygula-Tamam dediğiniz de bilgisayarınızdaki ayar değişikliklerinin devreye girmesi için yeniden başlatmanızı isteyecektir. Başlatmadan Çık diyerek komple bilgisayarı yeniden başlatmaktansa başlat oturumu kapat seçeneğiyle oturumu  kapatıp açtığınızda yaptığınız ayar devreye girecektir.  Size oturumu tekrar açtığınızda yada bilgisayarınızı yeniden başlattığınızda önümüze gelen ekranda hizmet programının tekrar başlatılmasını istemediğinizi belirten seçeneğe “tik” koyup tamam diyorsunuz.

“Tik” Koymadan “Tamam” dediğinizde yeniden açtığınızda bilgisayarınızı yeniden size uyarı ekranı gelir

Tümünü Devre Dışı bıraktığınızda ne olur?

Bilgisayar açılışında hiç bir program devreye girmeyecektir. Açılmasını istediğiniz programlarda varsa çalışmayacaktır.
Açılmasını istediğiniz programları seçmek.
Tümünü devre dışı bıraktık ancak benim bilgisayarın açılışında açılmasını istediğim programlarım vardı diyorsanız. Tekrar aynı yolları takip ederek açılmasını istediğiniz programın başındaki kutucuğa tik işareti koymanız gerekecek.
Açılmasını istediğim programı nasıl bulup seçeceğim?
Bunun için Sistem Yapılandırma Yardımcısı Ekranındaki “Başlangıç” Sekmesine ekranında komut bölümü bulunmaktadır. Bu konum sizin açılmasını istediğiniz programın adres yolları hakkında bilgi verir gerekli olan programın satırının başındaki kutucuğa “Tik” işaretimizi koyup “Uygula-Tamam” diyerek bir sonraki oturum açmamızda isteğimizin olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz.

Temaların Kapladığı alanlar.

Bilgisayarımızın ikinci bir işlem kapasitesini düşüren nokta ise görünüm ile ilgili ayarlardan kaynaklanmaktadır.
Benim için görünüm değil performansı önemli diyorsanız yapmanız gereken şey
Bilgisayarım>Sağ Tık(Özellikler)>Gelişmiş>Performans> Bilgisayarımı  En İyi Performans için Aylarla Seçeneğini Seçip>UYGULA-TAMAM

Performans Seçenekleri - Bilgisayar Yavaş

Performans Seçenekleri – Bilgisayar Yavaş

Bir dakika kadar bekledikten sonra bilgisayarımız daha basit bir görünüm halini alarak daha performans sahibi olmuş olur.

Bu işlemleri sağladıktan sonra Bilgisayar Yavaş problemi ortadan kalkarak hızlı açılıp işlemlerinizi de daha hızlı yapmaya başlayacaktır.

Ayrıca diğer bir konu olan SSD’yi anlamak Hdd ile arasındaki farkları görerek bilgisayarınızın performansını dahada arttırmak için şu yazımdan faydalanabilirsiniz.
Yorum yazarak yardım isteyebilirsiniz.