[t4b-ticker]

Bilgisayar Yavaş Çalışıyor Geç Açılıyor Hızlandırma

Bilgisayarınızı hızlandırmanın en temel yollarını sizlere bahsedeceğim. Bilgisayar yavaş açılıyor programlar yavaş açılıyor veya içerisinde çok dosya bulunan klasörleri açtığınız da klasörler çok yavaş ekranda beliriyor ise veya aynı anda iki program açtığınızda bekleme süreniz çok uzun sürüyor ise bunu biraz masraf ederek çözebilirsiniz.

Öncelikle piyasadaki bilgisayarların çoğunluğu HDD yani Harddisk ile piyasaya sürülür.

Bu sebeple 1 2 sene içerisinde HDD’ye sahip bir bilgisayarda artık format atsanız bile kısa bir süre sonra performans kayıpları yaşamaya başlayabiliriniz. Bunun sebebi ise Harddisk mekanik bir donanım olduğu için gün geçtikçe Bad Sector yani bölümlerinde bozulmalar yaşanmaktadır. Ayrıca eski bir teknoloji ürünü olduğu için yeni tür teknolojilerin yanında hızları çok gerilerde kalmaktadır.

HDD içerisinde dönen ve disk benzeri bir yapıya sahip donanımdır. SSD ise telefon bellekleri gibi entegre ile çalışan bir donanımdır.

Bu sebeple bilgisayarınızda olması gereken sata desteğine sahipseniz Sata 2 de olsa Sata 3 de olsa bence bir Ssd’ye sahip olmanız gerekmekte.

Sata 2’ye sahip bir anakartınız varsa ve SSD bana fazla bir etki etmez diyorsanız tamamiyle yanılıyorsunuz. SSD ile hızınızı Sata 2 bile kullansanız maksimuma taşırsınız. HDD Sata 2’nin verdiği hız sınırınında altına kalmaktadır. Bu sebeple hemen SSD araştırmaya başlamalısınız.

SSD’ye Geçerken Kazanımlarınız:

  • HDD’nin büyüklüğü, ağırlığı ve gürültüsünden de kurtulacaksınız.
  • Sata 3 de HDD’den SSD’ye geçen biriyseniz 10 katı bir hız alırsınız diye düşünüyorum.
  • Eski HDD’yi atmayın piyasada satılan 30 50 TL arası Sata USB çeviriciler sayesinde Harici HDD olarak kullanmaya devam edebilirsiniz.

SSD’ye Geçerken Kaybettikleriniz:

  • SDD ile HDD arasındaki HDD nin en büyük artısı ise kapasite ve fiyat.
  • 128 GB SDD fiyatına 1 TB’lık Harddisk bulmanız mümkün olabilir. Ancak alacağınız hızın ve zamandan tasarrufun yanında çokta mühim bir konu değil. 240 GB bir SSD ile olaya başlayın derim. Pişman olmazsınız.
  • 240 GB bir harddikste Çoğu Programlarınız ve Dosyalarınıza yeter ama ben arşiv tutmayı sevenlerdenim diyorsanız Harici HDD olayına girmeniz gerekli.

SSD ve HDD

Yazıyı Paylaş!

Yayınlandığı Tarih:02-04-2017

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?