Bilgisayar (Pc) veya Laptop Açılmıyor Ne Yapmalıyım

Malesef windows herhangi bir sebepten dolayı çökebilmekte ve bilgisayar açılırken windows yükleme ekranında yeniden başlama sorunu, mavi ekran hatası verip yada hiç bir hata vermeden yeniden başlaması veya windows olağan şekilde başlasın ekranından ileriye geçemeyerek Windows’un açılmaması gibi sorun yaşayabilirsiniz. Çoğu bilgisayar kullanıcısı kurtarma konsolu denilen (recovery console) konsol ile verilerini kurtarmayı bilmediğinden formatı tek çözüm yolu olarak görmekte. Eğer yukarıdaki bahsettiğim sorunları yaşıyor iseniz bu Recovery-Kurtarma konsolu ile işletim sistemini tekrar çalışabilir hale getirebileceksiniz. (XP işletim sistemi için yapılabilendir.) Cd yerine usb ile yapabileceğiniz bu işlem sayesinde işletim sistemi cdsine sahip olmadan recovery konsoluna ulaşabileceksiniz. Elinizde bir Xp kurulum Cd var ise yazının sonundaki CD İLE RECOVERY’E GİRİŞ İÇİN kısmını kontrol ediniz.

Gerekli ARAÇLARI İNDİRİN

Öncelikle usb belleğinizi bilgisayarımıza takalım ve indirdiğimiz dosyaların içersin de bulunan USB adındaki programı çalıştıralım ve biçimlendirmek istediğimiz flashı seçerek ve
“quick format” seçeneğini tiklereyek “start” a basalım. kısa bir süre içerisinde işlem sonlanacaktır.

Ardından Bilgisayarımdan C ye girerek orada RC klasörü oluşturup içerisine bootsect.exe yi RAR’dan çıkartıp RC klasörüne kopyalayalım.

Ardından “Başlat>Çalıştır> CMD” yazıp enter’a basıyoruz.Ardından gelen Ms-dos penceresinde Sadece ” C: ” yazacak şekilde ayarlamamız gerekmekte büyük ihtimalle C:Document and Settings”kullanıcı adınız” yazar bu satırın sonuna “cd..” yazıp enter. diyoruz. Sadece C: yazıncaya kadar cd.. enter yapmaya devam ediyoruz.
C: den sonra: “cd rc” Yazıp “Enter” diyoruz Komut satırımız C:RC> halinde iken 

bootsect.exe /nt52 E: (E Flash sürücüsünün ismidir.)
Diyip “Enter” basıyoruz. Ancak flash sürücünün harfini sonunda belirtmeniz gerekir bende E olduğu için E yazdım.


Bootcode was succesfully updated on all targeted volumes. 
Yazısını aldıktan sonra bu pencereyi de kapatabiliriz.

İndirdiğimiz Rar’daki “copypaste” klasörü içersindeki tüm dosyaları Usb’nin içerisine Atıyoruz.

-Kopyalamadan sonra Rar’dan Tiny Hexer isimli programı açıp “File>Disk>Open Drive” seçip Flash diskimizi seçerek “OK” diyoruz.


Sizde F: de yazabilir.


Şimdi Edit menüsünde bulunan Find/Replace’e tıklayıp çıkan boşluğa NTLDR yazıyoruz. “Find text” ve “Ignore case” seçeneklerini işaretleyip “Find” butonuna tıklıyoruz. Aktif hale gelen “Replice>>”a tıklayıp açılan iki kutudan üsttekine CMLDR yazıyor, en altta bulunan “Is text” seçeneğini işaretliyor ve ardından “Replice all” butonuna tıklıyoruz.
Gelen uyarıya OK diyoruz. Şimdi yaptığımız işlemi farklı kaydedeceğiz. Bunun için yine “File” menüsünden “Save as”i seçiyor, dosya ismine USBLDR yazarak USB belleğin ana dizinine kaydediyoruz…
Recovery Konsolumuz artık hazır bilgisayarı yeniden başlatıp açılışta Bios ayarlarından boot kısmından hardisk yerine usb sürücümüzü seçmemiz gerekiyor. Bazı bioslarda bu kısım +/- tuşlarıyla hardiskin içerisinde ki flash bellği (Usb de bir bellek olduğu için hardiskin içersinde de bulunabilir.) Flash Sürücümüzü seçeneğini ilk sıraya taşımanız gerekmektedir.

Ardından yaptığımız ayarları kaydedip “save” yaparak biostan çıkıyorsunuz. Ek bilgi:Yada BIOS ayarını yapamadınız diyelim Bilgisayar ilk Açılış ekranında F10 veya F11-12 tuşlarıyla boot selection yazan menuden usbmizi seçmemiz gerekmektedir.

Ardından Windows işleim sistemi yükleme ekranı gelmeden Siyah beyaz bir ekranda Windows Recovery Console yüklemesini görmeniz gerekir. Görmezseniz Usbyi ilk okunacak bellek yapamamışsınızdır.
Girmeyi başarıp konsolun açılması durumunda
1.C:Windows diye bi ekran gelirse 1 Tuşuna basıp enter diyorsunuz.
Administrator Password isterse “Boş bırakıp entere basıyorsunuz.
Ve son olarak Cmd Yazdığınızda çıkan ms-dos ekranı gibi bir komut girme ekranında Şu komutları kullanarak Windowsu Kurtarma yapabilirsiniz..
CHKDSK: Sürücüyü denetler ve kurtarır.Kullanım İçin; CHKDSK /R kullanmanız gerekir.
C:Chkdsk /r

CD İLE RECOVERY’E GİRİŞ İÇİN:
Bios’tan Cd-rom sürücüsünü ilk sıraya almamız ve bu ayarları kaydetmemiz gerekir. Kaydettikten sonra “Cd Önyüklemesini başlatmak için bir tuşa basarak girdiğimiz Xp yükleme ve kurtarma modundan “R” harfine basarak ulaşabileceğimiz Recovery’e (Kurtarma Konsoluna) girerek C:Chkdsk /r komutunu verip Taramayı başlata biliriz. Tarama bittikten sonra Exit yazarak bilgisayarımızın açılıp açılmamasını kontrol edebiliriz.