Android Telefon ve Tabletlerde En İyi Pil Tasarufu Yapma Programı-Uygulaması Greenify

Android işletim sistemine sahip Telefonlarınızda ve tabletleriniz de yüksek kapasitede pil ömrü istiyor ve hangi programı denediyseniz istediğiniz ölçüde bir tasarruf sağlamadıysa aşağıda bahsedeceklerim sizin akıllı telefonunuzdaki pil problemini bir nebzede olsa ortadan kaldıracaktır. Bu sayede pil kullanımı düşürebilir ve daha uzun ömürlü bir pile sahip olabilirsiniz.
Biraz uzun bir yazı olacağını baştan belirteyim. Tüm detaylarıyla yazacağım.
Ayrıca Root’lu cihazlarda daha iyi sonuç alırsınız. Rootsuz cihazlarda o kadar da yetenekli bir program sayılmaz ama yine de iş görür.

Uygulamamızın Adı Greenify.

Pil Tasarrufu ve Gereksiz Ram Kullanımını Düşürme Programı Greenify Nasıl kullanılır.

Greenify isimli uygulama arka planda çalışan uygulamaları durdurma uygulaması diyebiliriz. Ama özelliği sadece bundan ibaret değildir. Durdurduğu uygulamalardan hala bildirim almanızı sağlayacak ve ekranı kapattığınızda bunları otomatik olarak durdurmaya devam eden bir uygulamadır.
3 farklı çalışma modu bulunan bu uygulamanın Rootsuz Rootlu veya Root&Xposed Türünde çalıştırarak dahada derinlemesine güç yönetimi(pil tasarufu) ve ram yönetimi yapabilirsiniz.

Uygulamayı Rootsuz olarak kullandığınızda sadece el ile durdurma özelliği var ama Tam Otomatik olması için Root veya Root ile birlikte Xpoesed Modülünü ekleyip daha seri olmasını sağlayabilirsiniz.

Uygulamayı kullanmak oldukça basit. Uygulamayı açtıktan sonra sağ üst köşede belirtilen Artı + işaretine basın ve buradan sürekli olarak kullanmasanız bile kendini sürekli açık tutan uygulamalar arasında bulunan Facebook ve Facebook Messenger gibi pil düşmanı uygulamaları ekran kapandığında kapanmasını sağlayabilirsiniz.

Ayrıca Ram Belleğin fazla bir şekilde kullanılmasını önleyebilirsiniz.
Ancak unutmayın Facebook veya Facebook Messenger gibi uygulamalar ekran açıldığında kendisini otomatik olarak başlatır ancak bazı uygulamalar bu şekilde değildir örneğin Whatsapp.
Yani Diyelim Whatsapp’ı Uyutma listesine eklediniz ekran kapandığında bildirimleri de kapanabilir ve size gelen mesajları görebilmeniz için Whatsapp’ı açmanız gerekebilir. (Bu yüzden Greenify uygulamasının içerisinde Seçenekler Bölümünün içerisinde bulunan Deneysel Özellikler Seçeneğinden giriş yapın ve Xposed ve Bağış bölümü altında”Uyutulmuş Uygulamalar İçin Bildirim” göreceksiniz içerisinde GCM (Google Cloud Messaging) ile ilgili açıklama yazar bu seçeneği aktif hale getirmeniz gerekir. Ama bu ücretlidir.
Eğer Uygulamayı Ücretli Kullanıp tüm özelliklerinden yararlanmak isterseniz Xposed Yani Hızlı Çalışma Modunda Kulanınız.

Bunun için Telefonunuz Root’lu ve Xposed kurulmuş ve Greenify Modülü Aktif hale getirilmiş olması gerekmektedir. (Deneysel Özellikler kısmında Xposed isteyen herhangi bir özelliği aktif hale getirmeye çalıştığınızda size Xposed indirme sayfasına yönlendirecektir. Bu sayfada bulunan Download satırının karşısındaki .apk uzantılı linke basın ve uygulamayı indirin. Ardından uygulamayı kurun.
İnternet üzerinde Xposed kurulum derseniz gerekli anlatımları bulursunuz. Xposed kurulumundan sonra uygulama içerisinden Yükle/Kur yapın ve telefonu yeniden başlatın. Ardından modül kısmında Greenify modülünün başına tik işareti koyun ve telefonu bir kez daha yeniden başlatın.)

Bu şekilde Tüm deneysel özellikleri açıp ardından Arka Planda çalışan uygulamaları Ekran kapandığında Otomatik olarak uyuyacak şekle soktuğunuzda emin olun telefonunuzun pil tüketimi ekran kapalıyken yok denecek kadar azalacaktır. Ama Rootsuz bir telefon kullanıcısı iseniz ekrana ekleyeceğiniz bir Şimdi Uyut veya Uyut ve Kilitle Adlı Widgetler sayesinde pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.
Çok pil kullanımı ve tüketimi yapan uygulamaları kapatma işlemi yapan bu uygulamayı severek kullanacağınızı düşünüyorum.