Afolog

Android Telefon Kendi Kendine Konuşuyor TalkBack Kapatmak

Telefon Kendi Kendine Konuşuyor Talkback Voice Assistant Nasıl Kapatılır.

Talkback Voice Assistant Nedir:

Android telefonların özelliği olan bu TalkBack Voice Assistant servisi yani ekrana dokundukça size hangi işlemi yapmaya çalıştığınızla ilgili sesli bilgi veren bu servis Görme engelliler için geliştirilmiş bir hizmettir.

Bu sayede görme engeli olan kişiler yaptıkları işlemleri, ekranda dokundukları simgeleri sesli olarak geri bildirim alırlar ve işlemleri bu servis yardımıyla yapabilirler.

Ancak bazen telefonunuzda bu servisi istemeden açanlar tekrar kapatmak istediklerinde bunu başaramayabilirler.

Bu yüzden Sesli Geri bildirim Yani TalkBack Servisini Aşağıdaki Adımları gerçekleştirerek kapatabilirsiniz.

Sesli Geri Bildirim (TalkBack Voice Assistant) Voice  Nasıl Kapatılır:

Huawei, Samsung, Vestel, GM kendi kendine konuşmasını aşağıdaki yöntemler ile kapatabilirsiniz.

Ancak Bilmenizi isterim ki bu servisi açtıktan sonra menüler arasında geçiş için her telefonda değişen giriş yöntemleri bulunmaktadır.

Ancak mantık olarak şu şekildedir. Öncelikle girmek istediğiniz kısıma bir kez dokunun ve etrafının sarı kare içine alınmasını sağlayın ve tekrar bu sefer bilgisayarda simgelere çift tıkladığınız gibi çift dokunun. Bu sayede o menü açılacaktır. Ayrıca menüleri aşağı yukarı kaydırmak için çoğu telefonda tek parmakla yapabiliyorsunuz ancak bazılarında ise iki parmak ile aşağı yukarı hareket ettirerek gitmek istediğiniz bölüme ulaşabilirsiniz. Bazı telefonlarda da normal aşağı sürükleme işlemi tersine dönebiliyor. Yani aşağı gitmek için yukarı değilde aşağıya sürükleyerek sarı dikdörtgeni aşağı götürmeniz gerekebilir.

Bu şekilde şu menüleri takip ederek bu özelliği devre dışı bırakabilirsiniz.

Uygulamalar>Ayarlar>Erişilebilirlik Kısmından TalkBack kısmına gelin ve yukarıda bahsetmiş olduğum gibi bir kaç denemeyle açık konumundan kapalı konumuna getirin ve tamam diyin. Bazı cihazlarda Erişilebilirlik kısmı Cihaz sekmesi altındadır.

Kategoriler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Ana Sayfa