[t4b-ticker]

Android Studio HAX is not working VT feature is not enabled, HAXM not working Virtual Technology Sorunu Problemi

Android Studio‘da geliştirdiğiniz uygulamanızı telefon üzerinde kontrol etmenizi sağlayan Emulator uygulamanızı tam anlamıyla telefon üzerinde çalışmasını kontrol etmenizi sağlamaktadır. Bu yüzden Android Studio’nun en önemli özelliklerinden biridir.

Uygulamanızı telefon üzerinde çalıştırdığınız anda karşılaşılan şu uyarı aslında bilgisayarınızdaki işlemcinin sanal aygıt Virtual Device özelliğinin açık olmadığı anlamına gelmektedir. İşlemciniz destekliyorsa tabi.

HAX is not working and emulator runs in emulation mode emulator: VT feature is not enabled, HAXM not working. 

Bu sebeple sanal aygıt özelliğini nasıl açabilirsiniz size göstermek istiyorum. Aşağıdaki adımları kontrol edebilirsiniz.

  • Bios’dan yapılan bu ayarlar her bilgisayar için farklılık gösterebilir.
  • Öncelikle bilgisayarınız yeniden başlarken veya ilk açılışında Bios ayarlarına giriş yapmanız gerekmektedir.
  • F2 tuşu veya Del tuşları yardımı ile Bios ayarlarına ulaşabilirsiniz. (Bilgisayardan bilgisayara bu tuşlar farklılık gösterebilir.)
  • Daha sonra Configuration Sekmesi altından Virtual Technology kısmında gelelim ve enter tuşuna basalım. Enabled olarak ayarlayalım. Tabi sizin Biosunuzda daha farklı yazıyor olabilir. Ancak genel olarak bu sekmeler altında bulunuyordur. Enabled olarak ayarı değiştirdikten sonra F10 diyerek sayfayı kaydedelim ve çıkalım. 
Resim 1
Virtual Technology Enable Aktif Etme

Ardından Android Sdk Platformu Android Sanal Aygıtınızı başlatacaktır.

Bu ayarları sağladıktan sonra alabileceğiniz bir diğer hata mesajı ise Intel x86 Emulator Accelerator (Haxm installer) kurulumu sırasında ayarlanan 512 Mb veya 1024 Mb Ram kapasitesi Android 5.0’a az gelmektedir ve bu yüzden hata vermektedir bu hatayı çözmek için şu yazıdan yararlanabilirsiniz.
Çevirdiği Hata: HAX is not working and emulator runs in emulation mode emulator: The memory needed by this VM exceeds the driver limit.

Yazıyı Paylaş!

Yayınlandığı Tarih:27-01-2015

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?