Samsung S3 S4 Mini Şarj Batarya Pil Çabuk Bitiyor Dayanmıyor Telefon Yavaş Hızlandırma

Samsung Android S3, S4, Mini, S2 Ace gibi Telefonların da bataryası şarjı dayanmıyor hemen boşalıyorsa ve güç tasarrufundayken kasma donma veya hız ile alakalı sorunlarınız varsa size birkaç tavsiyede bulunmaya karar verdim. Telefonlarda çok pil harcayan uygulamaları tespit edip rahatlıkla kapatabilecek, ve pil ömrünü uzatabileceksiniz.

Öncelikle telefonlarınızın işte Wifi’sini kapatın yok ekranı fazla açık tutmayın işte şuna çok girmeyin falan tarzında değilde gerçekten işe yarar bir şeyler ortaya çıkarmanın peşinde olduğumu bilmenizi isterim.
Artı telefonunuzun Güç tasarrufu gibi özellikleri açıkken telefonun şarjının gayet güzel gittiğini biliyoruz ancak bunda en büyük problem telefonunun aşırı derecede kasması ve bu sorunların ortadan kaldırılması üzerinde duracağım. Üzerinde anlatacağım telefon modeli S3 mini ve bu telefonda dahi gayet güzel bir kullanım elde etmiş bulunmaktayım ayrıca telefonu 3 ay gibi bir sürede günde defalarca tam boşalmadan tam dolmadan şarjdan çıkarmama rağmen. Yani pilim biraz sorunlu olmasına rağmen iyi bir sonuç elde ettim.

Orjinal Yazılım Kullanmıyor veya Rootlu bir telefon kullanıyorsanız aşağıdaki adımlardan önce şu yazımı incelemenizi tavsiye ederim. Orjinal Yazılım Kullananlar aşağıdan devam edebilir.

Android Telefonda Gereksiz Uygulamaları Kapatma:

Dikkat:

Öncelikle bilmenizi isterim ki Android işletim sistemli telefonlarınız da Telefonunuzun yapımcısı samsung olduğu için içerisine yararlanmanız adına uygulamalar yüklemekte ve telefonunuzda daha neye yaradığını bilmediğiniz bir çok uygulama siz her şey kapalı zannetseniz de bir güzel çalışmakta. İşte bu uygulamaları tek tek kontrol ederek nedir ne değildir elimden geldiği kadarıyla paylaşıp hem hız hemde enerji tasarrufu sağlamanız adına sizlerle bildiklerimi paylaşacağım.

Aşağıda isimlerini verdiğim uygulamaları devre dışı bırakmış bulunmaktayım ve hala herhangi bir hata veya çökme yaşamadım. (Tabii sizde sorun yaratır mı bilemiyorum.) Sizlere de bilgim kadarıyla ne neye yarıyor bahsedeceğim ve kapatıp kapatmayacağınıza siz karar verin.

Aşağıda Bahsettiğim uygulamaları kapatma ekranına şuradan ulaşabilirsiniz: 
Uygulamalar>Ayarlar>Uygulama Yöneticisi(S4 Diğer sekmesinden Uygulama Yöneticisi)>Hepsi veya Tümü penceresi altında kapatmak istediğiniz uygulamayı üzerine basarak açılan ekranda Devre dışı bıraka basalım (tekrar açmak için Etkine dokunalım) ve bildirimler tikini kaldırdığımızda uygulama kapanır. Devre dışı bırak yerinde bazı uygulamalarda Güncellemeyi kaldır dedikten sonra Devre dışı bırakılabiliyor bilginize. Uygulamaları Kapatma esnasında telefonda kasma meydana gelebilir ama normale dönüyor hemen. Özellikle güncellemesini kaldırdığınız uygulamalardan sonra biraz kasar telefon. Evet yeteri kadar uygulamadan yakamızı kurtardık. Bu yaptığımız işlemlerin herhangi bir telefonda sorun yaratırsa sorumluluğun size ait olduğunu hatırlatmak isterim ben bazı uygulamalarda tahmin yürüterek buraya bir şeyler yazdım. 

İşe yaramayan uygulamaları Kapatma:

 1. Cep Telefonu Kullanımı; Size açılır ekranlarda yani Yardımcı açıklayıcı ekranların açılmasını sağlar. İyi bir kullanıcıysanız devre dışı bırakıp bildirimleri kapatabilirsiniz.
 2. Yahoo! Finans Nedir; Telefonunuza finansla ilgili verileri alan bir uygulama halen telefonunun neresinde göremedim devre dışı bıraktım. Bildirimlerini kapattım.
 3. Yahoo! News Nedir; Haber alma botu olarak biliyorum ancak twitter gibi günümüzün bir haber alma portalı varken gerek yok. Devre dışı bıraktım. Bildirimlerini kapattım.
 4. Yardım: Devre dışı. Bildirimler Kapalı: 
 5. Yedekle ve Geri Yükle Nedir; Samsung hesabınızla kullanılan bir servis diye düşünüyorum. Telefonunuzu kayıp ettiğinizde son aramaları Samsung sitesine girerek telefonu bul veya son aranan numaraları internet bağlantısı ile telefondan almanızı yine aynı şekilde samsung hesabınızdaki en son verileri yeni bir telefonda görmek için samsung account’u açtığınızda son arananları gibi bilgileri çektiğini düşünüyorum ben kapattım. Siz bilirsiniz. Bildirimler devre dışı 
 6. Yahoo! Finance Daemon Nedir; Yahoo uygulamasına finans bilgilerini getiren bot kapattım. Bildirimler devre dışı.
 7. Wifi-Direct Nedir: Samsung cihazlar arasında Telefondan Samsung Tv gibi anlık ekran paylaşmaya yarıyor diye düşünüyorum. Bildirimler devre dışı.
 8. Wifi Direct Paylaşımı: Yine samsung cihazların birbirine dosya aktarımı ile alakalı diye düşünüyorum İkisini de kapattım.  Bildirimler kapalı.
 9. TalkBack Nedir: Görme engellilere ekranda dokunduğu seçeneğin ne olduğu hakkında bilgi veren sesli ekran bildirimi. Devre dışı bildirimler kapalı.
 10. Samsung Smart Sinema Nedir: Samsung’un biz değerli müşterilerine sunduğu filmlerin bulunduğu bir kullanmadım kullanmamda bildirim kapalı devre dışı.
 11. Samsung Push Service: Chaton un bildirimlerinin ekranda pop-uplar içerisinde açılmasını sağlayan bildirim hizmeti. Bildirimler kapalı devre dışı bıraktım.
 12. Samsung Apps: Aynı Android market gibi yani google play store gibi bir yer ama kullanmıyorum. Bildirimler kapalı devre dışı. (Baya Ram harcıyor çünkü)
 13. S planlayıcı ve S planlayıcı Widgeti Nedir: Bunun yerine Google Takvim (Google Play Store’dan Google Takvimi indirip Mavi kutulu olan Takvim Widgetini kullanabilirsiniz. Etkinlik falan gayet hoş) kullanıyorum. Splanlayıcı kapalı devre dışı bildirimlerde.
 14. News Daemon (EUR) Nedir: Haber servislerinden bilgi çeken bir servis sanırım bu widget olarak ekleniyor ama kullanmıyorum devre dışı bırakıp bildirimlerini kapattım.
 15. ChatOn Nedir: Türkiye’de benim çevremde kullanan pek yok ama dünya çapında 100.000.000’u geçen kullanıcı sayısıyla baya başarılı bir şekilde yolunu sürdürüyor ama ben kullanmıyorum Ram çok harcıyor. Güncellemelerini Kaldırıp devre dışı bırakabilirsiniz.
  Buubles, Derin Deniz, Game Hub, Işın Fazı, Parlak Noktalar, Rüzgarlı hava alayını devre dışı bıraktım bildirimleri kapalı. (Tema uygulamaları telefonun ben bir arka plan resmi ile yetiniyorum.)
  Telefonunuzda Weather Widget Main yani hava durumu kullanmıyorsanız veya başka bir uygulama kullanıyor ve başka uygulamanın widgeti varsa ana ekranda bu weather daemon, widget ve Main’i devre dışı bırakabilirsiniz. Ben kullanıyorum.

  Samsung’a uygulamaları neye yarar devre dışı bırakılırsa ne olur;

  DİKKAT:
  Samsung uygulamaları genelde şu internet sayfasından telefonu bulmanıza ve yine bu internet sayfasındaki diğer çeşitli özellikleri kullanmanıza yarayan telefonla birlikte gelen özelliklerdir. Android Google’a ait olduğu için normalde has android işletim sisteminde bu özellikler yoktur. 
  Ancak S3, S4 ve S4 mini sürümlerinde telefonunun bazı özelliklerini kullanabilmenizi sağlayan işte NFC, Okuma Modu ve diğer şu bildirim kısmından açıp kapattığınız uygulamalarda samsung uygulamaları olarak geçebilmekte ve bu yüzden S3, S4 ve S4 mini telefonlarda Samsung ismi ile başlayan uygulamaların bazılarını devre dışı bırakırken dikkatli olmanızda fayda var çünkü uygulama yöneticisinden kapatıp bildirim alanından açmaya çalıştığınızda hata alırsınız. Ancak aşağıda verdiğim uygulama isimli olanları kapatırsanız sadece yukarıdaki linkte verdiğim internet sayfasındaki özellikleri kullanamayacağınızı bilmenizi isterim.

  1. Samsung TTS Nedir: Samsung Text-to-speech yani metinden konuşmaya özelliğidir. Metinleri size bozuk türkçesiyle okuyan uygulama işte kullanmıyorum kapattım. Google Play Kitaplardan sonra belki bir güncelleme alır diye düşünüyorum.
  2. Samsung Account Uygulaması: Evet samsung’un uygulaması olan bu şeycikte ise samsung hesabınız varsa samsung sitesi üzerinden telefonunuzun kilit ayarlarını sıfırlama(ekran kilidini unuttuğunuzda) telefonu izleme bulma(kayıp olma durumlarında) son aramaları internetten görme telefonu internet sitesinden çaldırma gibi gibi uzayıp gitmekte bu uygulama olmadan çalışmıyor. Yani uzaktan kumanda özelliği bana yaramıyor bildirimleri kapattım devre dışı bıraktım. (Telefonumu kaybetmeyeceğimi düşünerek kapattım önemli bir uygulama alttakilerde bu servisin özellikleri ile alakalı uygulamalar dikkat)
  3. Samsung Backup Provider: Buda senkronizasyonlu geri yükleme yedekleme tarzında samsung hesabına gönderiyor bilgileri. Devre dışı bıraktım. bildirimler kapalı.
  4. Samsung Browser Sync: İnternet Yazan tarayıcıdan girdiğiniz sitelerin bilgilerini şifrelerini samsung hesaba kayıt ediyor diye biliyorum. Araştırabilirsiniz tam emin değilim kapattım.
  5. Samsung Calender sync: Takviminizi Samsunga gönderiyor etkinlikleri falan ben Google Takvim kullanıyorum. Devre dışı bıraktım, bildirimler kapalı.
  6. Samsung Cloud Data; Bulut falan demiş ama ne bilgisi gönderiyor bilemiyorum büyük ihtimalle gene Samsung Accountla birlikte çalışıyor Senkronizasyon hizmeti. Samsung uygulamalarının ayarlarını kayıt ediyor olabilir. Devre dışı bıraktım, bildirimler kapalı.
  7. Samsung Contact Sync: Son aramaları rehberi samsung hesabı ile senkronizasyon halinde tutuyordur diye tahmin ediyorum. Kapattım bildirimler kapalı.
  8. Samsung Syncadapters Nedir: Vallha senkronizasyon motoru demiş ama yahu samsungta her şeyi senkronizasyon ediyor be kardeşim dicem şimdi olmayacak devre dışı bıraktım ve bildirimler kapalı.
  9. S voice Nedir Nasıl Kapatılır: Svoice’de ses komutu ile telefonu kontrol etme uygulaması iki kere home tuşuna basınca açılan uygulamadır kendisi. Bunu de devre dışı bırakarak bildirimlerini kapattım. Artı iki kez bastığınızda home tuşuna çıkmasını istemiyorsanız yapmanız gerekenler; Home tuşuna iki kez basalım sol altta küçük bir insan smile’ı çıkar ona basıp engelli yapalım sonra seçeneklerden settings’e girelim ve ne kadar tik varsa kaldırıp geri tuşu ile çıkalım.

  Sonuç:

  Uygulama yöneticisi içerisine döndüğünüzde hala telefonunuzda ram belleğin kullanımı azalmadığını görüyorsanız başka sizin yüklediğiniz Facebook gibi uygulamalar vardır. Facebook falan kullanmıyorsanız baya artıdasınız yada bildirim ve senkronizasyon ayarlarını iyi yapın çok pil harcıyor. Facebook uygulaması içerisinden yapılıyor bu ayarlar. Google+’da ondan az kalır yanı yok. Tango özellikle performansta baya harcama yaptırıyor telefona. Bunların yanında zaten ne kadar ram tükettiği yazmakta ve işlem halinde olduğu gözükmekte. Ayrıca geliştirici seçeneklerinde Cpu göstergesini açarsanız biraz izlemeyle hangi yüklediğiniz uygulamalar sık sık devreye giriyor görürsünüz.
  Neyse kendinize göre kişiselleştirecek kadar bilgi verdiğimi düşünüyorum. 
  Unutmadan birde telefonunuzda çoğu uygulama kapandığı için Güç tasarrufu modunda da işlem yapması hızlanmıştır diye düşünüyorum ve Güç tasarrufunu açın ve Cpu güç tasarrufu, Ekran Güç tasarrufu özelliklerinin de işaretli olmasını sağlayarak telefonunuzda performansı pil tüketimini kontrol edin derim. Ben etkisini gördüm memnunum. Eğer birde yukarıdaki uygulamaları açmak isterseniz Hepsi sekmesi altında devre dışı bıraktığınız butondaki ETKİN yazısına basarak ve bildirimleri açarak eski hale getirebilirsiniz. Kolay gelsin.