Adsl Vdsl Modem İnternet Işığı Yanmıyor Sorunu Çözüm

Modeminiz ilk kurulumda karşılaşabileceğiniz internet ışığının yanmaması problemini kısaca anlatmak istedim. 

Adsl Işığı yanıyor ancak internet ışığı yanmıyorsa sorun nedir kısaca anlatalım.

İntenet Servis Sağlıyıcınız yani ISS tarafından internet portuna erişim yaptığınızda ve ip aldığınızda bu ışık yanar.

Eğer internet servis sağlıyıcınız size ip vermiyorsa internet ışığınız yanmaz. Aşağıda buna neler sebep olur kısaca anlattım.

ADSL VDSL Işığı Yanmıyor, Modem İnternete Bağlanmıyor Sorunu

Birde internet ışığı yandığı ve internet erişimi kısıtlı sarı ünlem aldığınız problem vardır ki buda internet servis sağlayıcınızın size tarife tanımlamaması ve internet veri çekme işlemi gerçekleştiremediğinden bilgisayarınız internet erişimi alamadığı için bu türde bir sorun gösterir. Bazı durumlarda ise modem ve bilgisayar üzerinden yanlış ip yapılandırması yaptığınız durumlarda veya geçersiz proxy durumlarında bu gibi sorunlar ile karşılaşabilirsiniz.

Herneyse İnternet ışığı yanmıyor ise yapmanız gereken ilk hareket modemin ayarlarını kurcalamak gibi görünsede aslında tam da öyle değildir.

TTnet gibi firmaların size vermiş olduğu Kullanıcı Adı ve Şifre yanlış ise bunu tarayıcıda da internet sitelerine girmeye çalıştığınızda uyarı olarak Kullanıcı Adı veya şifreniz hatalı gibi uyarılar alırsınız.

Ancak yanlış yazmış olsanız dahi internet erişimine hattınız açıksa yinede internet ışığınızın yanıyor olması gerekir.

İnternet Işığının Yanmaması aslında tamamiyle ISS İnternet Servis Sağlayıcınız (TTnet vb.) tarafından kaynaklanmaktadır ve vakit kaybetmeden Müşteri hizmetlerini aramanız gerekmektedir. Gerekli Portlama işlemlerini gerçekleştirilmesi için Alt Yapı sağlayıcısı olan Türk Telekoma bildiri yapacaklar ve internet erişiminin İnternet Servis Sağlaycınız tarafından Hattınız üzerine verilmesini sağlayacaklardır. Bu yüzden bu sorunlar öncelikle ilk kurulumlarda meydana gelir. Meydana gelmesinin sebebi ise Türk Telekom tarafından gönderilen teknik ekibin internet bağlantısı için yapmış olduğu evinize gelen kabloyu bağladıkları portu yanlış bildirmeleri sonucu ortaya çıkabilir veya port arızalı ise bu gibi sorunlar oluşur. Sorunun çözümü 3 gün kadar sürebilir. Bu durum bulunduğunuz bölgeye göre farklılık gösterebilir.

Genelde ilk kurulum olduğu için Ekiplerde Acele etmeye özen gösterirler. Yani sizin gene yapmanız gereken Müşteri Hizmetlerini aramaktır.

Adsl ışığı yanıyorsa bu durum geçerlidir eğer ADSL ışığıda Sürekli yanıp yanıp sönüyor veya hiç yanmıyor ise Modeminizin Kullanıcı Klavuzu içerisinden hangi aşamada takıldığınızı öğrenmeniz gerekebilir.

Genelde Adls Işığı Sürekli Yanıp Sönüyorsa veya Hiç yanmıyorsa sizin modeminize hiç hat gelmemektedir. Bu yüzden ilk önce bina içi kablo kontrollerinizi bir teknik servise kontrol ettirin.

Hatta çevir sesi geldiğinde modem de ADSL ışığı yanmaya başlar. Ayrıca Hattınız ADSL mi VDSL mi bilmeniz ve modemin modülasyon ayarlarını uygun buna göre yapılandırmanız gerekmektedir. Eğer tüm ayar yapılandırmalarınız doğru ise ve hatta bir sıkıntı yok ise internet ışığı yanmıyorsa sorun ISS’den kaynaklanır kolay gelsin.

Eğer İnternet Altyapınız hakkında bilgi almak isterseniz şu yazıdan faydalanabilirsiniz.