Adsl Vdsl Fiber Arasındaki Farklar Nedir?

Günümüz teknolojisinde artık bir çok veri aktarma türü mevcut.

Bunlardan internet bağlantı türü için kablolu olarak Adsl Vdsl veya Fiber olarak isimlendirilmiş bağlantı türleri genel olarak kullanılmakta. Adsl VDSL ( Hipernet ) ve Fiber arasındaki farkları inceleyelim.

ADSL Nedir, VDSL Hipernet Arasındaki Fark Nedir?

Hala en çok kullanım alanına sahip internet bağlantı tipidir. Klasik bakır kablo ile iletim sağlanmaktadır. Bu yüzden fazla bi verim beklenilmesi yanlıştır. Hızı doğrudan bakır kablonun kalitesi ile sınırlıdır. Ayrıca Sunucuya uzaklık ve dağıtım kutusunun kalitesi ile de alakalıdır.

Ping süreleri yani istemcinin(Evdeki veya iş yerindeki bilgisayarın) veri isteğine sunucudan(İnternet Servis Sağlayıcısının Sunucusundan İSS’den) gelen cevabın gecikme süresi uzun olabilir. Çünkü belki hattın normalde iyi bir indirme hızına yani veri aktarma hızına sahip olsa dahi bazı olumsuzluklardan dolayı ping sürelerinin düşmesine sebep olabilir. Hattın manyetik alandan etkilenmesi gibi. Bazende yüksek hızlı pakete geçtiğinizde internetin eskisinden daha kötü olma gibi durumları vardır.

Adsl türü modemlerde çalışır. VDSL ile kullandıkları veri kablosu aynıdır ama tamamiyle değil.

VDSL – Hipernet Nedir, ADSL VDSL Arasındaki Fark Nedir?

Vdsl bağlantı ise VDSL Modemler ile çalışır ve mantığı şu şekilde çalışır. Ana sunucudan mahallenizin girişine kadar gelen bir fiber optik kablo sayesinde sunucu evinizin yakınındaymış gibi iş yapabilmenizi sağlar ve olumsuzluklar silsilesini ortadan kaldırarak ping sürelerinin düşmesi yani gecikmenin azalması gibi hattaki oluşan parazitin azalması gibi bir çok artısı vardır.

Ancak sıkıntılı kısmı mahalle girişinizde ki sunucu ile evinizin arasındaki yine bakır kabloya dönüşen bağlantıdan oluşabilecek sorunlar mevcuttur. VDSL, ADSL’e göre daha yüksek veri iletimi ve gecikmelerin düşmesi mevcuttur. Diğer Adı ise Hipernet diyebiliriz.

 

Fibernet Nedir VDSL Fibernet Arasındaki Fark Vdsl Mi Fiber Mi?

Fiber ise VDSL’den farkı mahallenizin girişine kadar gelen fiber kablo bu sefer evinize kadar gelir ve Fiber kabloyu ethernete çeviren bir alet sayesinde evinizin içinde bulunan Router’a giriş yapar. Ana sunucu ile aranızda 5 metre gibi bir mesafe var diyebiliriz. Çünkü Fiber kablonun veri aktarımı elektriksel değil ışıkladır ve ışık hızında hareket eder ve nerdeyse arada gönderilen sinyallerde kayıp yok denilebilecek kadar azdır. Manyetik alandan falan etkilenmez sadece kıvrım çok olmaması lazım kablonun geldiği yolda. İçinden lazer ışığı gelir göz görür görmez bilemiyorum. Her neyse en hızlı internet budur. Varsa alt yapınız kullanın kullandırın. Sunucu ile aradaki ping çok azdır. Gecikmeler genelde sizden değil sunucuda veya girmeye çalıştığınız web sitesinin sunucusunun yavaş olması ile alakalıdır.

Türkiye genelinde en yayın olan Adsl’dir. Ancak yeni alt yapılar ile artık Hipernette yayınlaşmaya başladı. Müşteri hizmetlerini arayıp sorduğunuzda alt yapınız destekliyor derse sizde Hipernet yani VDSL’ye geçiş yapabilirsiniz.

Vdsl’mi Fiber’mi diye soracak olursanız bence Fiber Daha hızlıdır özellikle yayın yapıyor, oyun oynuyorsanız kesinlikle vazgeçilmeziniz olacaktır.

Normal VDSL’de 3.5 gibi Mbps Upload Alırken VDSL’de bu hız kat ve kat fazladır ki buda sizin Video Upload etme Hızınızı Arttırmanıza veya Yayıncı iseniz oyunlarınızı takılmadan oynarken yayın yapmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca şu yazıdan VDSL Nedir VDSL Modem Tavsiyesi ile alakalı bilgiler alabilirsiniz.

Fiber Altyapı Sorgulamanın Nasıl Yapıldığını Öğrenin.