[t4b-ticker]

Açık Port Sorgulama Modem Açık Port Kontrol

Modem üzerinden ayarladığınız Portun Açık durumda olduğunu anlamak için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Öncelikle Modem değişmeyen kural kontrol işlemine başlamadan önce bilmeniz gereken durum Modeminiz üzerinden açmış olduğunuz portu kullanan bir cihaz veya programın bulunması gerektiğidir. Yani bu cihaz veya program hali hazırda o porta veri aktartıyor olması gereklidir. Modem Port Açma ve Portu Kullanacak Cihaz Ayarları yapmayı daha önce anlatmıştım.

Bu durumdan emin iseniz portu rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Port Kontrol işlemi genellikle başka yerlerden bir programa veya cihaza ulaşmak istediğinizde gerekli olur. Bu sebeple Yerel Ağda Port kontrol işlemini Yerel IP adresi ve port numarası ile kontrolü yapabilirsiniz.

Açık Port Kontrol Nasıl Yapılır?

  • Portu Kullanacağınız yerdeki modemin internete çıkış IP adresini öğrenmek için o modeme hali hazırda bağlı bulunan bir bilgisayar veya telefon üzerinden IP öğrenme sayfasına giriş yapabilirsiniz. ( Dikkat: Modeminizin İnterneti her gidip geldiğinde veya elektrik kesintilerinde IP adresi numaranız değişiyorsa; İnternet Hizmetini aldığınız firmadan sabit IP hizmeti almanız gerekecektir.) Aksi taktirde sürekli IP adresiniz değişeceğinden bağlantı kurmanız zorlaşır. Her seferinde IP kontrol etmeniz ve o IP adresini kullanmanız gerekir.
  • Açılan sitede bulunan 4 noktalı Örn: 11.11.11.11 olarak belirtilen numara bağlı olduğunuz modem ip adresidir.
  • Bu IP adresine : (ikinokta) ile Port Numarasını eklemeniz gerekmektedir. Örneğin 80 portunda ki bir program veya cihazın veri sağladığını görmek için 11.11.11.11:80 şeklinde tarayıcınızın adres kısmına giriş yapmanız gerekmektedir.
  • Ardından bir port kontrol sitesine giriş yapın.
  • Açılan sayfada Ip adresinizi ve Kontrol etmek istediğiniz port numarasını girin ve Sorgula Butonunu kullanın.

Port açık mesajını aldığınıza göre port açma işleminizde herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Örnekte bahsettiğim 80 Portu Modeminiz tarafından kullanılan bir port olabilir bu sebeple sizin başka portları tercih etmeniz daha uygun olur.

 

Açık Port Kontrol İşlemi

 

Yerel Ağ Üzerinde Port Kullanmak ve Bağlanmak Localhostta Porta Bağlanmak

Daha önceki yazımızda Modem Port açma işlemini anlatmıştık. Yerel ağ üzerinde Porta bağlanabilmek için bilmeniz gereken Porta veri aktaran cihazın Yerel Lan üzerindeki IP adresini bilmeniz gerekmektedir.

Örneğin: 192.168.1.50 şeklinde ki IP adresi almış cihazınıda Modem Port Ayarlarını Yaptıktan sonra kullanmanız gereken yapı yukarıda anlatılan şekilde 192.168.1.50:80 şeklindedir. Aynı cihazda bağlantı yapacaksanız IP kısmını localhost:80 şeklinde veya 127.0.0.1:80 şeklinde kullanmanız gerekmektedir.

 

Yazıyı Paylaş!

Yayınlandığı Tarih:27-07-2019

Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?