Açık Port Sorgulama Modem Açık Port Kontrol

Modem üzerinden ayarladığınız Portun Açık durumda olduğunu anlamak için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğim.

Öncelikle Modem değişmeyen kural kontrol işlemine başlamadan önce bilmeniz gereken durum Modeminiz üzerinden açmış olduğunuz portu kullanan bir cihaz veya programın bulunması gerektiğidir. Yani bu cihaz veya program hali hazırda o porta veri aktartıyor olması gereklidir. Modem Port Açma ve Portu Kullanacak Cihaz Ayarları yapmayı daha önce anlatmıştım.

Bu durumdan emin iseniz portu rahatlıkla kontrol edebilirsiniz. Port Kontrol işlemi genellikle başka yerlerden bir programa veya cihaza ulaşmak istediğinizde gerekli olur. Bu sebeple Yerel Ağda Port kontrol işlemini Yerel IP adresi ve port numarası ile kontrolü yapabilirsiniz.

Açık Port Kontrol Nasıl Yapılır?

Port açık mesajını aldığınıza göre port açma işleminizde herhangi bir problem bulunmamaktadır.

Örnekte bahsettiğim 80 Portu Modeminiz tarafından kullanılan bir port olabilir bu sebeple sizin başka portları tercih etmeniz daha uygun olur.

 

Açık Port Kontrol İşlemi

 

Yerel Ağ Üzerinde Port Kullanmak ve Bağlanmak Localhostta Porta Bağlanmak

Daha önceki yazımızda Modem Port açma işlemini anlatmıştık. Yerel ağ üzerinde Porta bağlanabilmek için bilmeniz gereken Porta veri aktaran cihazın Yerel Lan üzerindeki IP adresini bilmeniz gerekmektedir.

Örneğin: 192.168.1.50 şeklinde ki IP adresi almış cihazınıda Modem Port Ayarlarını Yaptıktan sonra kullanmanız gereken yapı yukarıda anlatılan şekilde 192.168.1.50:80 şeklindedir. Aynı cihazda bağlantı yapacaksanız IP kısmını localhost:80 şeklinde veya 127.0.0.1:80 şeklinde kullanmanız gerekmektedir.